EEC 2019

VR/AR - świat w nowych realiach

PortalSpożywczy.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Technologie VR (virtual reality - wirtualna rzeczywistość) oraz AR (augmented reality - rozszerzona rzeczywistość) coraz mocniej odnajdują się w biznesie - o tym, w jakich gałęziach przemysłu są popularne i do których dziedzin wkrótce przenikną - rozmawiali paneliści debaty „VR/AR - świat w nowych realiach” podczas European Start-up Days 2018.

Technologie VR (virtual reality - wirtualna rzeczywistość) oraz AR (augmented reality - rozszerzona rzeczywistość) coraz mocniej odnajdują się w biznesie. Cały czas rośnie liczba sympatyków i entuzjastów technologii VR-owych w Polsce.

GALERIA  13 ZDJĘĆ

Paneliści opowiedzieli o realnych przykładach wykorzystania VR i AR-owych technologii w swoich biznesach, które przynoszą już dziś realne korzyści biznesowe w postaci malejących kosztów, rosnącego bezpieczeństwa i przychodów a także wzrostu bezpieczeństwa.

- Ja reprezentuję bardzo konserwatywną branżę, jaką jest budownictwo. W 2016 r. pokazały się badania dot. najbardziej innowacyjnych i zdigitalizowanych branż i wtedy budownictwo znalazło się na przedostatnim miejscu, co pokazało nam, że jest to doskonała szansa, żeby coś zmienić, wprowadzić innowacje i w krótkim czasie osiągnąć wymierne efekty biznesowe - mówiła podczas panelu Anna Tryfon-Bojarska, Head of Innovation & Technology, Skanska.

I przyznała, że kilka lat temu otworzyły jej się oczy na to, co tak naprawdę znaczy technologia VR i w jaki sposób można ją skomercjalizować w budownictwie. - Zakochałam się w niej na tyle mocno, że dzisiaj staram się przygotowywać pewne biznes case’y w oparciu o nią i implementować je w Skanska Polska - zapewniała.

Panelistka zaznaczyła, że projekt budowlany składa się z trzech kluczowych etapów: projektowania, budowy i obsługi gwarancyjnej.

- Gdy wchodzimy na teren budowy odkrywamy faktyczny stan rzeczy związany z konkretnymi budowami, wtedy reagujemy. Zastanawiałam się jak wykorzystać nowe technologie, żeby ustrzec się zaskakujących zdarzeń podczas realizacji. Wykorzystaliśmy sprzęty geofizyczne do wykonania analiz, dane zdigitalizowaliśmy, zaprezentowaliśmy je w wirtualnej rzeczywistości naszym inżynierom, którzy mieli ten projekt realizować - wyliczała Anna Tryfon-Bojarska.

Co im to dało? Dzięki temu w jasny sposób zobaczyli, jak wygląda podłoże, instalacje. A do tego w szybki i sprawny sposób wykonali estymacje kosztowe i niezbędne zmiany techniczne.

- Branża budowlana jest niebezpiecznym sektorem. Wizualizacje VR-owe w tym przypadku to nie tylko optymalizacja kosztowa i analiza ryzyka ale także przygotowanie prac do wykonywania w sposób bezpieczny i przeprowadzenie symulacji wspólnie z zespołem jak należy umiejscowić żurawia na budowie czy przetransportować dane obiektu - dodała. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie