EEC 2019

O Przemyśle 4.0 konkretnie

wnp.pl (Piotr Apanowicz)
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie wszystkie duże firmy, ale i nie wszystkie nowo powstające start-upy są przygotowane do wzajemnej współpracy w dobie IV rewolucji przemysłowej. Obie strony będą musiały się tego nauczyć, jeśli ta współpraca ma przynieść wymierne rezultaty.

    GALERIA  7 ZDJĘĆ

  • Zarówno duże korporacje, jak i start-upy powinny zdawać sobie sprawę ze znaczenia wzajemnej współpracy.

  • Młode firmy potrzebują kapitału, a duże świeżego spojrzenia na rynek, stąd obie strony podejmują próby oddziaływania na siebie.

  • Jak ocenia Filiberto Amati, cały fenomen zjawiska corporate venture, czyli funduszy tworzonych przez wielkie korporacje do wspierania start-upów, wynika z tego, że duże firmy nie są w stanie wewnątrz swoich organizacji odtworzyć tego podejścia do biznesu, jaki reprezentują młode firmy. - Co nie zmienia faktu, że znaczna część start-upów finansowana jest właśnie przez duże korporacje - podkreśla.

  • Pomóc w przekroczeniu bariery wejścia do Przemysłu 4.0 ma "Platforma Przemysłu Przyszłości".



- Dla start-upów widzę dwie potencjalne ścieżki - wchłonięcie przez dużego gracza lub budowanie sieci sojuszy mniejszych firm. Z przygotowanego przez nas we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii raportu Smart Industry Poland 2018 wynika, że przedsiębiorcy gotowi są inwestować tam, gdzie widzą w tym zysk w postaci ograniczenia kosztów. 60 proc. z nich jako lewar rozwoju wskazuje zwiększenie poziomu automatyzacji i zarządzania danymi. Tu widzę pole rozwoju dla start-upów - mówi Michał Kot, dyrektor sprzedaży w firmie Siemens Polska.

- Jeśli jesteś start-upem, minimum tego, co masz, to wizja i często niewiele więcej. Tego rodzaju podmioty dysponują bardzo ograniczonymi zasobami, dlatego muszą postawić na szybkie uczenie się, rozmawianie z innymi, właśnie na tym polegają innowacje, że jesteśmy w stanie dzięki szybkiej nauce stworzyć coś nowego - przekonuje Filiberto Amati, konsultant marketingowy, ekspert ds. innowacji, brandingu i rozwoju w firmie Amati & Associates.
Filiberto Amati, konsultant marketingowy, ekspert ds. innowacji, brandingu, rozwoju w firmie Amati & Associates. Fot. PTWP
Jednym ze sposobów na naukę tej współpracy, która jest niezbędna, by można było mówić o sukcesie, ma być zainicjowany przez rząd projekt „Platforma Przemysłu Przyszłości”. - Celem jest zwiększenie konkurencyjności sektora przemysłowego poprzez pomoc w przełamywaniu barier wejścia do Przemysłu 4.0 - wyjaśnia Andrzej Soldaty, lider projektu.

Jego zdaniem chodzi o inspirowanie, inicjowanie i wspomaganie firm w procesie transformacji cyfrowej. Docelowo platforma ma dysponować zarówno środkami miękkimi, w postaci wiedzy, jak i twardymi (wsparcie organizacyjne, technologiczne i finansowe). - Kluczem jest właściwe zastosowanie środków miękkich, przekonanie przedsiębiorców, że to ważne, żeby do Przemysłu 4.0 dotrzeć - mówi Andrzej Soldaty. I przekonuje, że jeśli uda się zbudować tę świadomość, w następnych etapach włączane będą elementy twarde w oparciu o centra kompetencji, gdzie firmy będą miały możliwość sprawdzenia swoich rozwiązań.

Siemens szczyci się tym, że jest na drugim miejscu w Europie pod względem innowacji mierzonych liczbą patentów (ok. 2200 wniosków patentowych w minionym roku). - Ale to nie wszystko. Istnieje potrzeba jeszcze większego otwarcia na innowacje, stąd pomysł powołania spółki Next 47, czyli start-upowej jednostki z dużą niezależnością. Nie chodzi o to, że nie przeżylibyśmy bez tych start-upów, ale o to, by wykorzystać zasoby, listę klientów, kontakty i inne możliwości dużej korporacji, a jednocześnie zachować świeżość myślenia młodych firm. To wynik potrzeby. Start-upy, które zrzesza Next 47, wspierają podstawowe aktywności Siemensa, jako uzupełnienie wachlarza naszych własnych pomysłów - tłumaczy Michał Kot.
Michał Kot, dyrektor sprzedaży w firmie Siemens Polska, fot. PTWP
Jak ocenia Filiberto Amati, cały fenomen zjawiska corporate venture, czyli funduszy tworzonych przez wielkie korporacje do wspierania start-upów, wynika z tego, że duże firmy nie są w stanie wewnątrz swoich organizacji odtworzyć tego podejścia do biznesu, jaki reprezentują młode firmy. - Co nie zmienia faktu, że znaczna część start-upów finansowana jest właśnie przez duże korporacje - podkreśla.

Niełatwo jest wskazać konkretne branże, w których rozwiązania z obszaru Przemysłu 4.0 sprawdzą się najlepiej. - W tej dziedzinie spojrzenie branżowe nie do końca się sprawdza - przyznaje Andrzej Soldaty. - Generalnie im więcej danych, tego paliwa 4.0, tym większa szansa na powodzenie zmian podejmowanych w tym kierunku. Raczej należy tu patrzeć przez pryzmat technologii, a nie branż - dodaje. Według niego Przemysł 4.0 sprawdzi się wszędzie tam, gdzie generowane są dane, a dostęp do nich jest na takim poziomie, że można je wykorzystać do zaawansowanej analityki.

- Platforma Przemysłu Przyszłości będzie wspierać platformowy model biznesowy - zapowiada Andrzej Soldaty. - To model, w którym następuje łączenie dostawców z odbiorcami i jednocześnie łączenie wewnętrzne w społecznościach.

Jak wyjaśnia, w tym modelu mali dostawcy mogą łączyć swoje kompetencje w kierunku budowy bardziej zaawansowanych produktów, co pozwala obniżyć bariery wejścia w obszar danego biznesu.
Andrzej Soldaty, lider projektu „Platforma Przemysłu Przyszłości
- W tradycyjnym łańcuchu kreowania wartości jesteśmy ograniczeni stałymi powiązaniami między poszczególnymi ogniwami tego łańcucha. W modelu platformowym liczą się kompetencje, które mogę wprowadzić do łańcucha w układzie rekonfigurowalnym. Dzięki temu współczynniki produktywności bardzo wzrastają - przekonuje Andrzej Soldaty.

Cytaty w tekście pochodzą z debaty „O Przemyśle 4.0 konkretnie”, która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2018 i European Start-up Days w Katowicach. Moderatorem sesji był Jacek Ziarno, redaktor naczelny Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie