EEC 2019

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Y Z Ż
 Jan Wieliński

Jan Wieliński

ekspert,wieloletni ambasador Polski w krajach afrykańskich

Absolwent szkoły dyplomatycznej. Studiował także prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył także studia podyplomowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i w SGPiS [obecnie SGH]. Odbył staż w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze.

Dyplomata. Ponad 40 lat zajmował się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych problematyką Afryki Subsaharyjskiej. Pracował na rożnych stanowiskach w MSZ m.in jako naczelnik Wydziału Afryki Subsaharyjskiej, następnie doradca Ministra SZ.. Pełnił obowiązki na placówkach dyplomatycznych Polski w Kenii [1977-1982]. Liberii [1985=87], Nigerii [1990-1994]. Kierował Ambasadą RP w Zimbabwe [2000-2007 ], najpierw jako charge d'affaires RP, następnie Ambasador. Obejmował wówczas swoją kompetencją Zambię i Malawi.

Uczestniczył w misji ONZ w Namibii [UNTAG]. Uczestnik kilkunastu konferencji międzynarodowych, odbywających się w Afryce. Po zakończeniu misji w Zimbabwe był przedstawicielem Polski w Grupie Roboczej UE ds Afryki. Obecnie na emeryturze.

Jest prezesem firmy konsultingowej Lengo sp. z o.o. doradzającej polskim przedsiębiorcom w Afryce.
Aktualnie jest także doradcą dyplomatycznym Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, z ramienia której współpracuje przy organizacji misji gospodarczych do Afryki.

M.in w listopadzie 2016 kierował misją gospodarczą KIG do Zambii. Komentuje wydarzenia w Afryce dla portali internetowych. Uczestniczy w sympozjach, konferencjach i spotkaniach poświęconych współpracy polsko-afrykańskiej. Zna j.suahili.

Bierze udział w sesjach:

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie