EEC 2019

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Y Z Ż
 Petr Pospichal

Petr Pospichal

Firma: Association for Virtual and Augmented Reality

Stanowisko: Chairman of the Board

Urodziłem się w Brnie w roku 1960, po szkole podstawowej skończyłem drukarską szkołę profesjonalną.

Kiedy miałem 17 lat, zaangażowałem się w ruchu Karta 77, rok później byłem pierwszy raz w więzieniu w związku z działalnością w ramach Karty 77, później jeszcze dwa razy, wszystko razem prawie trzy lata. W ruchu związanym z Karta 77 aktywnie uczestniczyłem do czasu zmian politycznych w 1989 roku. Szczególnie się zajmowałem tez kontaktami z Polską i to przede wszystkim z przedstawicielami Solidarności i KOR-u.

W listopadzie 1989 zostałem jednym z współzałożycieli Forum Obywatelskiego, które stało się promotorem zasadniczych zmian politycznych w Czechosłowacji. Po pierwszych wolnych wyborach parlamentarnych w czerwcu 1990 roku pracowałem w ekipie Vaclava Havla w Kancelarii Prezydenta.

W grudniu 1992 wyjechałem do Bułgarii, gdzie zostałem pierwszym Ambasadorem nowej Czeskiej Republiki, pracowałem tam do lutego 1998. Później się zajmowałem biznesem, byłem konsultantem i też doradzałem niektórym czeskim politykom.

W roku 2003 zostałem wybrany na Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Od roku 2009 znów się zajmuję biznesem, tym razem związanym z nowymi IT technologiami (opracowanie mikro odcinków zapisów dźwiękowych), w ostatnich latach pracowałem jako doradca zarządu PKP Cargo do spraw ochrony inwestycji na rynku czeskim. Zajmuje się też działalnością humanitarna na rzecz uchodźców z obszarów konfliktów zbrojnych.

Od lat obserwuje rozwój nowych technologii, w ostatnich latach szczególnie wirtualnej rzeczywistości. Zostałem przedstawicielem czeskiej Asocjacji wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Z moimi młodszymi kolegami pracujemy na popularyzacji tej technologii i na przygotowaniu warunków do wprowadzania technologii rzeczywistości wirtualnej w różnych dziedzinach badania i rozwoju naukowego i procesów produkcji przemysłowej. 

Mam żonę i dwie córki studiujące na wyższych uczelniach. Mieszkam pod Pragą w miasteczku Čelákovice.

Bierze udział w sesjach:

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie