- Jeżeli chodzi o ochronę tzw. sygnalistów (osób zgłaszających naruszenia w miejscu pracy) Polska nie ma już wyjścia. Brak implementacji unijnej dyrektywy obciąża Polskę finansowo - mówi WNP.PL Jarosław Hein, adwokat i doradca podatkowy z Rödl & Partner.
Jarosław Hein, adwokat, doradca podatkowy i partner w Rödl & Partner był jednym z gości na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Dla WNP.PL wypowiedział się m.in. o tym, czy sygnaliści w polskim prawodawstwie powinni liczyć na specjalną ochronę.
- Jeżeli chodzi o ochronę tzw. sygnalistów, Polska nie ma już wyjścia. Brak implementacji unijnej dyrektywy powoduje wysokie kary ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polska musi więc ją wdrożyć - wskazuje Jarosław Hein.
W jego opinii implementacja przepisów o ochronie sygnalistów jest potrzebna.
- Może to zapobiec wielu negatywnym skutkom w środowisku pracy. Ułatwi ujawnianie nieprawidłowości, które oddziaływują negatywnie np. na wytwórczość danej firmy i tym samym na rozwój gospodarki - mówi ekspert.
- Warto w tym kontekście zauważyć, że ponad 40 proc. nadużyć i nieprawidłowości w zakładach pracy w skali globalnej ujawniane jest właśnie przez sygnalistów. Nie przez wewnętrzne czy zewnętrzne audyty, a właśnie sygnalistów - dodaje Jarosław Hein.
Pełna rozmowa z Jarosławem Heinem poniżej:
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie