- Do dekarbonizacji podchodzimy w sposób realistyczny i odważny - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Piotr Górnik, prezes Fortum Power and Heat Polska.
- Do dekarbonizacji podchodzimy w sposób realistyczny i odważny - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Piotr Górnik, prezes zarządu Fortum Power and Heat Polska. - Program "3D" jest tego wyrazem: to dekarbonizacja, dywersyfikacja - bo nie ma jednego rozwiązania dla ciepłownictwa - i digitalizacja - dodaje.
- Ta cyfryzacja, od której powinno się zacząć, jest po to, żeby poprawić efektywność funkcjonowania systemu - wyjaśnia Piotr Górnik. - Dzięki cyfryzacji możemy w całym procesie: od produkcji poprzez dystrybucję, aż do odbioru końcowego ograniczyć zużycie ciepła. My jako ciepłownicy już niedługo przed tym staniemy i tego powinniśmy być świadomi, że budynki będą zero-, bądź niskoemisyjne. Cyfryzacja w pewien sposób przygotowuje nas do tego, żebyśmy z klientem mogli rozmawiać na bazie danych.
- Coraz częściej podkreśla się, jak istotne jest ciepłownictwo w bilansowaniu nierównomiernej produkcji z odnawialnych źródeł energii - zauważa Górnik. - Właśnie ciepłownictwo powinno być tym pierwszym miejscem, gdzie niezbilansowana energia może być używana do produkcji taniego i zielonego ciepła. To jest również nasz pomysł. Dlatego widzimy w tym rozwiązanie, które będziemy wprowadzać w naszych dwóch nowych elektrociepłowniach. Węgiel zastąpimy biomasą i paliwami alternatywnymi. Natomiast wszystkie nowe źródła, które będziemy planować są albo zeroemisyjne, albo niskoemisyjne oparte o pompy ciepła bądź kotły elektrodowe - dodaje.
- Tutaj jest bardzo duże pole do współpracy z systemem elektroenergetycznym. I tutaj jest jeszcze sporo rzeczy, które musimy wyjaśnić od strony regulacyjnej - zaznacza Piotr Górnik. - Aby było to wspierane i najbardziej efektywne dla obydwu stron. I najbardziej opłacalne zarówno dla systemu elektroenergetycznego, jak i tych lokalnych systemów ciepłowniczych - podkreśla Piotr Górnik.
Zobacz cały wywiad z Piotrem Górnikiem, prezesem Fortum Power and Heat Polska:
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie