EEC 2019

Pandemia przyspieszyła rozwój e-commerce o 5 lat, powodując znaczne zwiększenie liczby użytkowników tego kanału. Przyszłością handlu jest połączenie e-commerce z sieciami stacjonarnymi. - Podczas pierwszego lockdownu statystycznie co piąty z nas po raz pierwszy skorzystał z e-commerce – powiedział Rafał Reif, Head of Fashion & Retail Poland w Accenture.

Pandemia decydująco przyczyniła się olbrzymiego rozwoju kanału e-commerce, który przekroczył wcześniejsze prognozy o 5 lat. Badanie Accenture pokazało, że podczas pierwszego lockdownu statystycznie co piąty z nas po raz pierwszy skorzystał z e-commerce – powiedział Rafał Reif, Head od Fashion & Retail Poland w Accenture.

Rafał Reif zauważył, że światowa epidemia spowodowała nie tylko wzrost kanału e-commerce, ale także wymusiła na firmach połączenie tego kanału z siecią stacjonarną. W tej chwili omnichannel, czyli połączenie kanałów cyfrowych i stacjonarnych to nowa rzeczywistość definiująca przyszłość handlu.

W Azji widać już nowe trendy dotyczące handlu poprzez serwisy społecznościowe czy podczas wydarzeń na żywo w sieci. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy przyjmą się one w Europie.



"Czarny łabędź " przyspieszy także rozwój technologii w e-commerce.

- Na początku pandemii firmy musiały szybko wejść w kanał e-commerce, więc czasami tworzyły tymczasowe projekty, które obecnie są zastępowane nowoczesnymi rozwiązaniami cyfrowymi, także w zakresie analityki danych – powiedział Rafał Reif.

Czytaj także: Koniec z marnotrawieniem pudełek w e-commerce. Polacy pracują nad nowym patentem

Kolejnym megatrendem w handlu jest jego rozwój w kierunku większego zrównoważenia, świadomej konsumpcji, ekologicznego podejścia do opakowań.

- E-commerce wiąże się ze zwiększonym śladem węglowych, choćby przez częstsze zwroty towaru. Opakowania to też ciekawy obszar, w którym prowadzone są działania mające na celu zmniejszenie uciążliwości dla środowiska – powiedział Rafał Reif.

Przykładem może być zastępowanie plastiku materiałami ekologicznymi, które można lepiej przetwarzać lub wprowadzanie opakowań nadających się do ponownego wykorzystania w domu, do odesłania zwracanego towaru lub - na przykład - wysłania niepotrzebnych ubrań do organizacji charytatywnych.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie