Ostatni dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) to szeroki i różnorodny przegląd dziedzin, zjawisk i trendów silnie wpływających na biznes i rozwój ekonomiczny.
W Katowicach trwa XVI, rekordowa pod względem skali i prestiżu, edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego - największego tego typu wydarzenia w Europie Centralnej. Czwartek 9 maja to trzeci, ostatni dzień Kongresu. Dzisiejsza oferta programowa debat, rozmów i spotkań to urozmaicona propozycja zarówno dla biznesu, jak i osób funkcjonujących w szeroko pojętym otoczeniu gospodarki.
Zobacz drugi dzień EEC w skrócie:
Program ostatniego dnia EEC poświęcony jest w sporej części zyskującym na znaczeniu społecznym kontekstom gospodarki i działalności biznesowej: rynkowi pracy i migracjom, ochronie zdrowia, kulturze, dialogowi i przemysłowi spotkań, budownictwu i samorządności. Będzie to z pewnością czas sprzyjający interdyscyplinarnemu poszerzeniu horyzontów.
Rynek pracy w kontekście migracji oraz rola edukacji ekonomicznej to tematy związane z niełatwą sytuacją kadrową polskiej gospodarki. Jak wypełnić demograficzną lukę w zatrudnieniu? Jak kształcić ludzi świadomych procesów ekonomicznych i ich wpływu na życie społeczne? Odpowiedzi na takie m.in. pytania będą szukać uczestnicy jutrzejszych sesji EEC.
Debata o sprawiedliwej transformacji regionów górniczych może być łącznikiem między problematyką rynku pracy i rozwoju regionalnego. Sesje, które można rekomendować inwestorom oraz samorządowcom to „Miasto, mieszkańcy, rozwój” oraz „Partnerstwo publiczno-prywatne w nowej perspektywie unijnej”.
Przyświecające tegorocznemu Kongresowi hasło 20-lecia polskiej akcesji do Unii Europejskiej zyska wymiar regionalny w sesji poświęconej bilansowi członkostwa z punktu widzenia Śląska. To także naturalne merytoryczne dopełnienie wspomnianej już sesji „Sprawiedliwa transformacja”.
Aż trzy panelowe dyskusje dedykowane będą problematyce zdrowotnej i medycznej: zdrowiu publicznemu, konsolidacji systemu i medycynie pracy.
Technologie dla klimatu, szczególnie te stosowane w budownictwie, to tematyka, która zainteresuje biznes skupiony na wyzwaniach zielonej transformacji, a także inżynierów i innowatorów.
Z tymi zagadnieniami ściśle wiążą się tematy pozostałych sesji z obszaru zrównoważonej, odpowiedzialnej, proklimatycznej gospodarki: „Las, środowisko, gospodarka”, „Energetyka odnawialna w sektorze rolnym”, „Zasoby wodne”, „Wodociągi i kanalizacja”.
Spośród tematów ściśle gospodarczych czy przemysłowych warto wskazać na debaty poświęcone bezpieczeństwu systemu elektroenergetycznego opartego w Polsce nadal w dużym stopniu na spalaniu węgla, polskiemu przemysłowi spożywczemu, motoryzacyjnemu, perspektywom hutnictwa w Europie czy technologiom cyfrowym (Przemysł 4.0).
W agendzie tych debat ważnym motywem będą wysiłki firm związane z dostosowaniem się do wyzwań polityki klimatycznej i trendu ograniczania śladu węglowego działalności biznesowej.
Branża spotkań (MICE), kultura w jej relacjach z biznesem, sport i społeczna odpowiedzialność biznesu to tematy, które mogą zainteresować przedstawicieli organizacji pozarządowych czy specjalistów w dziedzinie zarządzania czy CSR.
I wreszcie coraz silniejszy nurt internacjonalizacji EEC. Dwuczęściowe Forum Biznesu Abu Zabi-Polska oraz debata o możliwościach współpracy gospodarczej Polska-Indie dopełnią tegoroczny zestaw kongresowych wydarzeń o globalnym zasięgu.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie