EEC 2019

- InPost aktywizuje e-commerce w Polsce i napędza sprzedaż w  internecie - wskazywał mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Rafał Brzoska, prezes InPostu, największego dostawcy przesyłek w Polsce.

  • - Przez pierwsze półrocze tego roku rozstawiliśmy 50 razy więcej skrytek w naszych paczkomatach niż łącznie wszyscy gracze, którzy mówią o rozwoju podobnych sieci - odpowiada na pytanie o rosnącą konkurencję na rynku maszyn paczkowych Rafał Brzoska.
  • Prezes InPostu mówi, że lubi podnosić konkurencji poprzeczkę, np. przez nowe usługi, jak Same Day Delivery. - Darmowe dostawy tego samego dnia dostępne już są w dwóch miastach, do końca roku będą w 20 miastach, w tym kilku na Górnym Śląsku - mówił prezes InPostu w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
  • InPost pracuje też nad strategią rozwoju w nowym segmencie rynku - e-grocery, czyli dostaw żywności online. Jak zdradził, jej szczegóły poznamy do końca roku. 


Za InPostem bardzo udane półrocze. W pierwszych sześciu miesiącach roku firma obsłużyła 199 mln przesyłek. Z każdej miała niecałą złotówkę czystego zysku. Wyników kolejnych miesięcy InPost jeszcze nie może zdradzać, jako spółka publiczna. Jednak - jak podkreślił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Rafał Brzoska - InPost podtrzymuje prognozy przychodów na cały 2021 rok.

- Od września bardzo mocno przyspieszamy, co powoduje tylko zwiększenie naszego przekonania, że strategicznie nie ma już powrotu do tego, co widzieliśmy przed 2020 r. To, co obserwujemy, potwierdza tylko moją osobistą prognozę, że polski e-commerce przez najbliższych kilka lat będzie stale rósł w tempie dwucyfrowym - mówi WNP.PL Rafał Brzoska.

Rosnąca konkurencja

W te prognozy wierzy także konkurencja. Na rynku automatów do odbioru paczek robi się coraz gęściej. Maszyny Allegro już stoją na ulicach. Ze swoją usługą ruszył właśnie PKN Orlen, podobne plany ma Poczta Polska. Jednak InPost nie czuje oddechu konkurencji na plecach.

Czytaj także: Orlen staje w szranki z InPostem. "Tworzymy alternatywę"

- Mam olbrzymi szacunek do przedsiębiorców, również tych, którzy powielają modele biznesowe wytyczone przez liderów rynkowych. Mam jednak także olbrzymi szacunek do cyfr. Przez pierwsze półrocze tego roku rozstawiliśmy 50 razy więcej skrytek w naszych paczkomatach niż łącznie wszyscy gracze, którzy mówią o rozwoju podobnych sieci. Nie zwalniamy, a wręcz przyspieszyliśmy! W 2021 r. tylko w Polsce pojawiło się już ponad 5000 paczkomatów, z czego 60 proc. we wsiach. To my aktywizujemy e-commerce w Polsce, to my jako InPost napędzamy sprzedaż w internecie - wylicza twórca i prezes InPostu, dodając, że firma lubi konkurencji podnosić poprzeczkę.

Nowe usługi i nowe segmenty rynku

Jak? Na przykład przez wprowadzoną w połowie września usługę Same Day Delivery, oferującą dostarczenie paczki tego samego dnia.

- Tak naprawdę odpowiadamy na niewypowiedziane oczekiwania klientów. Wiemy, że dzisiaj 85 proc. z nich oczekuje szybszej dostawy, dlatego podwyższamy poprzeczkę, oferując najszybszą możliwą na świecie dostawę za darmo, bez jakichkolwiek dodatkowych opłat - mówi Rafał Brzoska.

Obecnie usługa Same Day Delivery dostępna jest w dwóch pierwszych miastach - Warszawie i Łodzi.

- Do końca roku będzie już w 20 miastach, w tym kilku na Górnym Śląsku - mówił prezes InPostu w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Kolejnym nowym obszarem, na który wkracza InPost, dystansując konkurencję, jest e-grocery, czyli zamawianie żywności online.

- Dla mnie to olbrzymi nieodkryty potencjał. W Polsce mniej niż 0,5 proc. żywności zamawiane jest w kanale online. W tym samym czasie w Wielkiej Brytanii jest to już 12 proc., a we Francji - 11 proc. - wylicza Rafał Brzoska.

Jak wskazuje, do tej pory w Polsce nikomu tak naprawdę nie udało się zbudować tego systemu w dużej skali - ze względu na koszty, ale także wczesny etap rozwoju świadomości konsumentów, którzy obawiają się o bezpieczeństwo dostaw i jakość zamawianych przez internet towarów. Jednak podobne obawy towarzyszyły jednak rozwojowi e-commerce w segmencie modowym, o czym dziś zupełnie nie pamiętamy.

- Jesteśmy po 2 miesiącach wspólnego pilotażu z siecią Makro Cash & Carry i wykuwa się strategia, która umożliwi InPostowi zostanie ponownie liderem w nowym segmencie, czyli właśnie w e-grocery. Myślę, że do końca roku tę strategię ogłosimy - zdradził Rafał Brzoska.

Przesycenie rynku? 

Rozwój sieci paczkomatów budzi jednak także pytania o to, ile paczkomatów są jeszcze w stanie przyjąć polskie ulice.

- Bez wątpienia rozwój sieci, czy to bankomatowej, czy paczkomatowej, powinien przebiegać w sposób, jaki oczekują klienci. Klienci tymczasem oczekują jak najbliższej obecności paczkomatu w ich miejscach zamieszkania lub pracy... W InPoście jednak dostrzegamy potrzebę harmonijnego rozwoju sieci, dlatego 60 proc. paczkomatów instalowanych jest obecnie we wsiach - odpowiada na obawy o przesycenie polskich miast paczkomatami Rafał Brzoska.

Dodatkowo przypomina, że InPost jako jedyny rozpoczął na szeroką skalę program Green City, do którego zaproszonych zostało 40 największych miast w Polsce.

- Wspólnie z włodarzami miast planujemy rozwój naszej sieci, ale także podejmujemy swojego rodzaju zobowiązanie, że jako największy dostawca przesyłek w Polsce ograniczymy ruch samochodów dostawczych w miastach - mówi Rafał Brzoska.

Jak wylicza, dziś jeden samochód dostawczy InPostu zastępuje 12 klasycznych aut dostarczających przesyłki z dostawą do domu.

- Jeżeli ograniczymy 12-krotnie liczbę samochodów, wymienimy dodatkowo naszą flotę na elektryczną, a to już się dzieje w miastach, które przystąpiły do naszego programu Green City, to okaże się za dwa, trzy lata, że wybór dostaw do Paczkomatów może zredukować emisję CO2 w porównaniu z klasycznymi dostawami nie o 75 proc., a nawet o 85 czy 95 proc. - wylicza Rafał Brzoska.

Jak podkreśla, celem InPostu jest nacisk - we współpracy z włodarzami miast, które przystąpiły do inicjatywy Green City - na właściwe planowanie, wspieranie inicjatyw ograniczających emisje CO2, zmniejszanie korków i związanych z tym wszystkich niedogodności dla mieszkańców miast, przy jednoczesnym udostępnianiu usługi InPostu najszerszemu gronu odbiorców.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie