EEC 2019

O działaniu polskiego rynku energii elektrycznej w 2023 roku po zniesieniu obliga giełdowego, zamrożeniu cen detalicznych i perspektywach cen detalicznych na 2024 rok rozmawiamy z Andrzejem Modzelewskim, prezesem firmy energetycznej E.ON Polska.

Andrzej Modzelewski, prezes firmy energetycznej E.ON Polska, mówi, że jeżeli używamy słowa „rynek” w odniesieniu do energii elektrycznej, to należy zaznaczyć, że w tym roku rynku jest zdecydowanie mniej niż w poprzednim.

- Widzimy bardzo duży spadek ilości transakcji na rynku forward (terminowym - przyp. red.). Trochę więcej się dzieje na rynku spot, ale dzieje się siłą rzeczy dlatego, że "forwardy" były bardzo drogie. Spot jest tańszy, więc część klientów korzysta z rynku spot - wyjaśnia Andrzej Modzelewski, z którym rozmawialiśmy przy okazji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

I dodaje, że  rynku jest mniej przede wszystkim dlatego, że ceny dla klientów końcowych zostały praktycznie od początku do końca przeregulowane.

- Na to nakładają się jeszcze takie czynniki jak brak obliga giełdowego i spodziewane uruchomienie wytwórcy pod spółką NABE (Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego - red.) - wylicza Andrzej Modzelewski.

W dalszej części rozmowy Andrzej Modzelewski mówi o tym, jak regulowane hurtowe ceny prądu wpływają na rynek terminowy, a także o przejawach przeregulowania rynku. Z kolei - rysując perspektywę 2024 roku - Andrzej Modzelewski wskazuje m.in., że dobrym sygnałem jest to, iż ceny w notowaniach na przyszły rok spadły - wobec notowań na 2023 i „ceny na forwardzie ustawiły się mniej więcej na tym poziomie, na którym są ceny regulowane, przynajmniej dla biznesu”. 

- Liczymy, że od przyszłego roku nie będzie regulacji cen dla klientów końcowych, ponieważ - jak mówiłem - ceny w dużej mierze odzwierciedlają poziom, który został ustawiony przez ustawodawcę. I nie widzimy powodu, żeby ta regulacja miała się w dłuższym terminie utrzymać. Oczywiście tutaj będzie jeszcze jedno dość duże wyzwanie: są nim gospodarstwa domowe - wskazuje Andrzej Modzelewski.

Wyjaśnia, na czym polega problem w przypadku gospodarstw domowych, później zaś mówi też m.in. o skali działalności E.ON Polska na rynku gospodarstw domowych i zachowaniu klientów biznesowych.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie