Od lat mówiło się u nas o tzw. inteligentnej kopalni, o potrzebie informatyzacji i automatyzacji w górnictwie. Zachodzi dziś pytanie, czy jest sens realizacji takich inwestycji, jeżeli do roku 2049 mamy zlikwidować u nas wydobycie węgla kamiennego energetycznego... - Temat jest bardzo istotny, pytanie też jak najbardziej na miejscu. Odpowiedź jest jasna - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Tomasz Jurkanis, partner w firmie doradczej McKinsey.
- Kiedy analizujemy inwestycje w kontekście inteligentnych kopalń, inteligentnych rozwiązań, cyfryzacji czy automatyzacji w górnictwie, widzimy, że są to rozwiązania, które najczęściej zwracają się w ciągu roku, dwóch, trzech lat - zaznacza Tomasz Jurkanis. - Mówimy o całościowych projektach oraz o ich częściach. To coś, na co chciałbym położyć nacisk... Górnictwo węgla kamiennego, poza węglem koksowym, ma zostać zlikwidowane do 2049 roku - przypomina Tomasz Jurkanis.
Zaznacza przy tym, że to od dziś jeszcze prawie trzy dekady...
- I przez te trzydzieści lat to wydobycie będzie trwało - wskazuje Tomasz Jurkanis. - Są w Polsce kopalnie efektywne i dochodowe. Muszą myśleć, jak zwiększyć swoją dochodowość. Ale są też te znajdujące się pod kreską - ale mogłyby być nad kreską, gdyby działały bardziej efektywnie - właśnie z punktu widzenia rozwiązań inteligentnych, cyfryzacji i automatyzacji.
Dlatego - podkreśla nasz rozmówca - nie powinniśmy absolutnie zatrzymywać trendu digitalizacyjnego. Być może w zakładach, które mają być wygaszane w ciągu roku, dwóch czy trzech lat, inwestycje się nie opłacają, ale jeżeli zakład ma jeszcze działać pięć, siedem czy dziesięć lat - tam jak najbardziej te inwestycje mogą się "spłacić" - akcentuje Tomasz Jurkanis.
Wiadomo, że na Górnym Śląsku warunki górniczo-geologiczne nie są sprzyjające - schodzimy z wydobyciem coraz głębiej. Tym bardziej nacisk na kwestie efektywnościowe ma znaczenie.
- Tylko konkurując kosztem wydobycia jesteśmy w stanie przedłużać życie zakładów górniczych. To jest klucz do przetrwania - ocenia Tomasz Jurkanis.
Zobacz całą rozmowę z Tomaszem Jurkanisem.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie