AI to potężne narzędzie, które ma ogromny wpływ na biznes. Nie sądzę, by była jakaś alternatywa - mówi w rozmowie z WNP.PL Amit Joshi, profesor szwajcarskiego IMD - International Institute for Management Development, ekspert w zakresie AI, analityki i strategii marketingowej.
- Sztuczna inteligencja to będzie w tym roku naprawdę wielka rzecz, a główną przyczyną, dla której tak się stanie jest - jak sądzę - generatywna sztuczna inteligencja - narzędzia takie, jak ChatGPT, który ma raptem rok. Te narzędzia dały dostęp do sztucznej inteligencji każdemu. Nasze dzieci w szkołach mają teraz taki sam dostęp do AI, jak kadra kierownicza najwyższego szczebla w dużych firmach - mówi prof. Amit Joshi, specjalista AI, analityki i strategii marketingowej, dyrektor Digital Excellence Diploma w IMD - International Institute for Management Development w Lozannie.
Pełną rozmowę z prof. Amitem Joshi można zobaczyć tutaj:
Z jednej strony dostęp do sztucznej inteligencji wyłącznie dzięki internetowi oznacza jej demokratyzację, z drugiej - to potężne narzędzie, które wpłynie na wydajność i kreatywność nie tylko pojedynczych ludzi, ale też firm, organizacji czy instytucji.
- Sztuczna inteligencja była zawsze dostępna, ale tylko dla osób, które potrafiły programować. Krótko mówiąc: potrzebne były pewne umiejętności techniczne z zakresu programowania, by jej używać. Dziś - dzięki generatywnej sztucznej inteligencji, rozbudowanym modelom językowym, programom takim jak ChatGPT lub Gemini z Google, sztuczna inteligencja stała się demokratyczna - uważa prof. Joshi.
Zdaniem eksperta, AI może pomóc na każdym poziomie przedsiębiorstwa: od obsługi klientów - i to obsługi w wielu językach - aż po tworzenie nowych produktów i materiałów.
- AI po raz pierwszy może kreować rzeczy, które w rzeczywistości jeszcze nie istnieją (…). Mówimy zatem o projektach różnych produktów, mówimy o nowych rodzajach lekarstw, mówimy o nowych materiałach różnego rodzaju, które mają mniejszy ślad węglowy, są lżejsze, bardziej wydajne. I pamiętajmy: to tylko rok, odkąd jej używamy. Wyobraźmy sobie, co będziemy mogli zrobić w następnych dziesięciu latach - podkreśla prof. Amit Joshi.
Zdaniem eksperta z Lozanny, nie ma dziś alternatywy dla rozwoju opartego o AI. - Szczerze powiedziawszy, myślę, że dżin wydostał się z butelki. Nie uda się go tam z powrotem zamknąć. Nie sądzę, by była jakaś alternatywa. Myślę, że to, co powinny teraz robić firmy zamiast mówić: "Nie zamierzam z tego korzystać, to powiedzieć: AI już tu jest, muszę jej używać" - mówi.
Prof. Amit Joshi wystąpi na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach na zaproszenie Queen Hedvig Academy w maju tego roku. Będzie mówił m.in. o wpływie sztucznej inteligencji oraz generatywnej sztucznej inteligencji na polską i europejską gospodarkę.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie