- Nie będziemy nikogo zaskakiwać wprowadzanymi zmianami - minister finansów Andrzej Domański obiecał w rozmowie z WNP.PL konsultowanie nowego prawa ze środowiskami gospodarczymi.
Minister finansów Andrzej Domański przedstawił WNP.PL swoją opinię na temat pobudzenia prywatnych inwestycji w kraju oraz zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i atomu.
- Rząd przygotowuje szereg działań, które mają wspierać inwestycje prywatne. To jest jedna z naszych bolączek gospodarczych, ponieważ nasze inwestycje znajdują się na niskim, a wręcz bardzo niskim poziomie - mówił minister Domański.
Zobacz całą rozmowę z ministrem finansów Andrzejem Domańskim:
Jak dodał, w rozmowach Ministerstwa Finansów z przedsiębiorcami wybija się jeden czynnik negatywnie rzutujący na skłonność biznesu do inwestowania. Chodzi o nieprzewidywalność prawa gospodarczego w Polsce.
Zdaniem ministra finansów stabilizacji i poczuciu bezpieczeństwa inwestorów i całego biznesu ma służyć tak ważne sześciomiesięczne vacatio legis dla zmian dotyczących podatków w Polsce.
- Konsultujemy wprowadzane zmiany w gospodarce z organizacjami przedsiębiorców. Chcemy, aby to prawo było wypracowane wraz z przedsiębiorcami, a nie obok nich. Nie chcemy zaskakiwać zmianami w prawie, tak jak to robili nasi poprzednicy - podkreślił minister Andrzej Domański.
Jak dodał, drugim istotnym obszarem poprawy konkurencyjności polskiej gospodarki musi być transformacja energetyczna.
- Wciąż mamy prawie 70 proc. energii wytwarzanej z węgla. To jest oczywiście problem dla klimatu, ale także dla gospodarki - mówił minister finansów.
Jak podkreślił minister Domański, tak wysoki udział węgla w generacji energii w Polsce oznacza, że jej ceny są i, jeżeli to się nie zmieni, będą nadal wysokie, co w dłużej perspektywie musi odbijać się na konkurencyjności polskich firm.
Według ministra należy przyspieszyć transformację energetyczną - przede wszystkim poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową. To pozwolić ma na obniżenie emisyjności polskiej gospodarki oraz cen energii.
- Bez tego przemysł właśnie tutaj, na Śląsku, w horyzoncie pięciu, dziesięciu lat będzie miał, niestety, utrudnione warunki konkurowania - dodał minister.
Domański odniósł się także do kwestii atrakcyjności Polski dla zagranicznych inwestorów. Poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) ma ogromne znaczenie dla gospodarki, ponieważ wpływa na wzrost PKB, rynek pracy i transfer technologii.
- Moja ocena jest oczywiście mniej istotna niż ocena inwestorów zagranicznych. Widzimy, że Polska jest jednym z najlepszych miejsc do zainwestowania na świecie i w mojej opinii najlepszym miejscem do inwestowania w Europie. Mamy wysoką dynamikę wzrostu gospodarczego, ponad 3 proc. w tym roku i 3,7 proc. w roku 2025. Mamy świetnie wykształcone kadry i olbrzymie środki płynące z Unii Europejskiej w ramach KPO (Krajowego Planu Odbudowy - przyp. red.) oraz z innych europejskich funduszy, które będą dodatkowo napędzały wzrost gospodarczy w Polsce - dodał minister Domański.
Jako dodatkowe argumenty przemawiające za zwiększeniem potencjału inwestycji zagranicznych minister Domański podkreślił nasze członkostwo w Unii Europejskiej.
- Polska jest krajem członkowskim UE, świetnie zlokalizowanym w sercu Europy, blisko zachodnioeuropejskich rynków, w związku z tym trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce do inwestowania. Widzimy, że wiele firm jest zainteresowanych tym, aby swoją produkcję, działalność gospodarczą lokalizować właśnie u nas - podsumował minister finansów.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie