EEC 2019

Zakładając, że ta inwestycja (w magazyn energii - red.) ma się zwrócić jedynie z usługi DSR, to progiem samozwrotu jest okres około 10 lat.  Przetargi, które były ogłaszane dwa lata temu ograniczały się do perspektywy pięcioletniej i to powodowało, że potrzebne są jeszcze inne sposoby wykorzystania tego magazynu, by można było takim model biznesowy domknąć - mówi Mariusz Kondraciuk, dyrektor branży Smart Infrastructure w Siemens Polska.

Jednym z nadal stosunkowo nowych klientów energetyki jest elektromobilność. Można usłyszeć, że wąskim gardłem rozwoju fotowoltaiki są problemy z przyłączaniem farm PV do sieci, a to z kolei rodzi pytanie, czy na przeszkodzie w rozwoju elektromobilności  może stanąć bariera przyłączania stacji ładowania.

Zobacz także: Neo Energy Group z V-ridium Power Group kupują Krajowy System Magazynów Energii

- Niewątpliwie kwestia czysto techniczna wydolności sieci jest poważnym problemem i w zderzeniu z ekonomiką powoduje, że bez wsparcia publicznego, bez wsparcia rządu aby mocniej pójść w tym kierunku, będzie to bariera,  którą będzie bardzo trudno pokonać - ocenia Mariusz Kondraciuk, dyrektor branży Smart Infrastructure w Siemens Polska.

Czytaj również: Rząd uruchomi dotacje na magazyny energii


Innym nowym elementem infrastruktury energetycznej, który próbuje się przebić na rynek, są magazyny energii, oczywiście nie licząc pracujących od dawna elektrowni szczytowo-pompowych. 
W związku z tym pytamy Mariusz Kondraciuka jaka jest dzisiaj ekonomika inwestycji w magazyny energii.

- Barierą jest okres zwrotu z takiej inwestycji. Jeżeli chcemy ją potraktować czysto komercyjnie, musimy mieć gwarancję przychodów w dosyć długim okresie. Robiliśmy takie analizy przy okazji postępowań w obszarze DSR (Demand Side Response, zarządzania popytem na energię - red.) i byliśmy w stanie skonstruować model biznesowy, który się zwracał, ale wymagał on znacznie dłuższego okresu niż oferowane w przetargach na DSR- mówi Mariusz Kondraciuk. 

Komentuje, że zatem dzisiaj barierą jest znowu pewne dofinansowanie tego biznesu, dofinansowanie tego kierunku rozwoju dekarbonizacji.

- Zakładając, ze ta inwestycja ma się zwrócić jedynie z usługi DSR, to takim progiem samozwrotu jest okres około 10 lat. Przetargi, które były ogłaszane dwa lata temu, ograniczały się do perspektywy pięcioletniej i to powodowało, że potrzebne są  jeszcze inne sposoby wykorzystania tego magazynu, by można było takim model biznesowy domknąć- wyjaśnia Mariusz Kondraciuk.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie