Polskie uczelnie i badacze staja przed ogromna szansą. Horyzont Europa to ambitny program w zakresie badań naukowych i innowacji. O tym, jak zwiększyć udział polskich badaczy w tym programie, mówi w rozmowie z WNP.PL Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Horyzont Europa to szansa na nawiązywanie zagranicznych kontaktów, ale także - co równie ważne - na mnożenie korzyści.
To kolejny program mający wspierać badania w Unii Europejskiej. Poprzedni – Horyzont 2020 - naszemu krajowi poszedł „średnio”. Nasz udział był w nim dość skromny. Dlaczego teraz miałoby się to nam udać?
- Wyniki poprzedniej pespektywy nie były zadowalające – przyznaje dyrektor Kurczewski. Jak dodaje, nasi badacze nie byli do niego przygotowani m.in organizacyjnie.
- Należy pamiętać, że uniwersytety, czy jednostki badawcze z tzw. Starej Europy miały czas przygotować się do tego. My się dopiero tych procedur uczyliśmy – podkreśla nasz rozmówca.
Jednak teraz powinno być inaczej.
- Będziemy się starali, aby wnioski z nowego programu były przygotowywane lepiej. Przecież mówimy o konkurencji z całą Europa. Warto także dodać, że trochę ponad pół roku temu NCBiR otworzyło w Brukseli biuro. To także powinno nam pomóc – podkreśla Kurczewski.
Jak zaznacza, to powinno ułatwić staranie się o granty i przynieść lepsze efekty.
Zobacz całą rozmowę, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie