EEC 2019

Sektor tekstylny należy do największych w świecie trucicieli środowiska. Jest odpowiedzialny zarówno za zanieczyszczenia wody, jak i generowanie ogromnej ilości odpadów. Jak to zmienić? Rozmawiamy z Jarosławem Urbanem, wiceprezesem Vive Textile Recykling.

Branża fashion to ogromny biznes. Co roku produkowanych jest 100 mld sztuk odzieży, 100 mln ton odpadów, które w większości kończą na wysypiskach lub w spalarniach i 500 tysięcy ton plastikowych odpadów, które trafiają do oceanów. 

Nowa doktryna: Use less, use longer, use again

- Nadszedł moment, by zdefiniować nowe modele biznesowe i by branża ta zmieniła się, także w odpowiedzi na wymagania klientów - mówi Jarosław Urban, wiceprezes Vice Textile Recykling. 

Wyzwania, jego zdaniem, dotyczą nie tylko zrównoważonych łańcuchów dostaw czy produkcji, ale i dobrych warunków pracy i płacy. - Mam nadzieję, że klienci i konsumenci będą wywierać wpływ na biznes, mówi i dodaje, że model przyszłości zawiera się w słowach "use less, use longer, use again" (ang. używaj mniej, dłużej, ponownie).

- Gdyby przemysł modowy był krajem, byłby na czwartym miejscu jako największy emitent zanieczyszczeń na świecie - podkreśla Jarosław Urban. 

Według Forbesa do 2024 roku wartość ubrań i akcesoriów z drugiego obiegu ma osiągnąć wartość 36 miliardów dolarów, a rynek ten rośnie 7 razy szybciej niż fast fashion. Czy widać to także w Polsce?

- Jako firma jesteśmy częścią tej wielkiej transformacji, odpowiada Jarosław Urban.

W 2021 roku Vive Textile Recykling określiła nowy kierunek wzrostu.

- To jest właśnie realizacja strategii wprowadzenia do drugiego obiegu rzeczy, które selekcjonujemy. Mamy 61 tys. m kwadr. powierzchni handlowych, 73 sklepy w formule własnej i franczyzowej. W ten sposób budujemy partnerstwa, zapraszamy do naszej misji również podmioty zewnętrzne. Chcemy, by nie tylko duże, ale i małe miasta miały szanse dowiedzieć się, czym jest moda cyrkularna i zrównoważony rozwój, który rozumiemy jako spełnianie potrzeb obecnych pokoleń z uwzględnieniem potrzeb pokoleń przyszłych - definiuje. 

Moda z drugiej ręki jest coraz popularniejsza

Wiceprezes Vive Textile Recykling sam ubiera się w rzeczy z drugiego obiegu. - Dwie rzeczy jakie mam ubrane są ze sklepów Vive Profit. Wielkim ambasadorem tej mody są też moje dzieci, które zarażają pasją także koleżanki i kolegów ze swoich szkół - mówi Jarosław Urban.

Rozmowę zarejestrowano podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia 2023 r.).

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie