Musimy się zmienić jako Bogdanka i stać się nie tylko kopalnią węgla kamiennego, ale większym koncernem - podkreśla w rozmowie z WNP.PL Kasjan Wyligała, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka.
Lubelski Węgiel Bogdanka jest w trakcie opracowywania nowej strategii. Ma ona umożliwić swoistą ucieczkę do przodu spółki.
- Zastanawiałem się długo nad datą 2049 roku (w umowie społecznej dla górnictwa zapisano, że odchodzenie od wydobycia węgla kamiennego energetycznego w Polsce potrwa do 2049 roku - dop. red.) jako taką datą, która kończy nasz core-business - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Kasjan Wyligała, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka. - Porozmawiałem z kolegami z innych branż i tak naprawdę nie ma dzisiaj branży - przy tak zmieniającym się dynamicznie środowisku regulacyjnym - która mogłaby ze spokojem powiedzieć, że w perspektywie najbliższych trzydziestu lat będzie mogła sprzedawać ten sam produkt, wytwarzając go w ten sam sposób - mówi Kasjan Wyligała.
- A zatem każda z firm musi myśleć o ciągłej ewolucji i dostosowywaniu się do realiów ze swoimi produktami. Ta nasza strategia jest po to, żeby uciec do przodu, żeby ta data 2049 roku nie była wyrokiem dla naszej firmy - zaznacza Kasjan Wyligała. - Musimy się zmienić jako Bogdanka i stać się nie tylko kopalnią węgla kamiennego, ale większym koncernem, który będzie miał wiele nóg biznesowych, co pozwoli zdywersyfikować przychody i pokryć tę lukę przychodową w latach 40-tych, kiedy już wydobycie węgla będzie spadało - dodaje Kasjan Wyligała.
Zobacz cały wywiad z Kasjanem Wyligałą, prezesem zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka:
Prezes Wyligała zwraca uwagę, że Bogdanka będzie też chciała sięgnąć po surowce inne niż węgiel.
- Jest to jeden z filarów naszej strategii, właśnie taka multisurowcowość, na której chcemy się oprzeć - przyznaje Kasjan Wyligała.
Wskazuje przy tym, że przeprowadzono analizy z geologami. A obecnie prace prowadzi zarząd spółki z doradcą i później będą podejmowane decyzje biznesowe. Jeżeli chodzi o obszar multisurowcowy, to Bogdanka rozpatruje inwestycje typu greenfield. Natomiast szybszą ścieżką do dywersyfikacji są akwizycje, czyli nabycie gotowych projektów. To również będzie przez Bogdankę rozpatrywane.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie