EEC 2019

Cicho, płynnie, bezemisyjne - Artur Fryczkowski z Alstomu uważa, że przyszłość kolejnictwa w Europie to napęd wodorowy. Już kilka krajów Unii Europejskiej stosuje ten napęd w komercyjnych połączeniach kolejowych. Następna może być Polska. Przyszłościowym rynkiem pozostaje dla Alstomu Ukraina.

  • Pociągi napędzane wodorem są przyszłością zdekarbonizowanej Europy - tak uważają w Alstomie.
  • Polska - po Niemczech, Austrii, Holandii - może być kolejnym krajem Europy, gdzie na szyny wyjadą składy napędzane tym paliwem.
  • Międzynarodowy koncern pomaga też swoim pracownikom w sprawach socjalnych. Dotyczy to przede wszystkim osób relokowanych do Polski z Ukrainy. Pracują one (głównie kobiety) na identycznych stanowiskach, jak w Kijowie czy Charkowie.

Jeszcze w połowie ubiegłego roku na torze testowym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie, koło Wrocławia, zaprezentowany został najnowszy wyrób firmy Alstom, Coradia iLint - pierwszy na świecie pociąg wodorowy. 

To pierwszy na świecie pociąg pasażerski wyposażony w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną. Jest cichy, porusza się płynnie. Jest też w pełni bezemisyjny – emituje jedynie parę wodną i wodę. Wyposażony jest w innowacyjne rozwiązania: technologię czystej konwersji energetycznej, systemy efektywnego dostarczania i magazynowania energii w bateriach oraz inteligentne zarządzanie mocą napędową.

Czytaj także: Polska kolej przyspieszy, ale potrzebne będą nowe pociągi

Te innowacyjne składy pociągów to ogromna szansa na ograniczenie emisji CO2 i dekarbonizację transportu szynowego. Składy takie jeżdżą już po szlakach kolejowych w Niemczech, Holandii i Austrii. Teraz kolej na Polskę. Potrzebne są do tego tylko stacje tankowania. A Polska jest piątym co do wielkości producentem wodoru na świecie. Produkuje 14 proc. wodoru wytwarzanego w Europie, który jest wykorzystywany głównie w procesach przemysłowych.

Popyt na ten rodzaj paliwa stale rośnie i wodór może stać się opłacalnym, czystym oraz ogólnodostępnym źródłem energii. Polska ma szansę wykorzystać ten trend oraz opracować i wdrożyć własne rozwiązania technologiczne i przemysłowe, by następnie eksportować wodór do innych krajów, np. do Niemiec, które jako pierwsze w Europie wprowadziły technologię wodorową do użytku komercyjnego.

O perspektywach napędu wodorowego w kolejnictwie rozmawiamy z Arturem Fryczkowskim, wiceprezesem zarządu, dyrektorem sprzedaży i rozwoju biznesu, Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.

Tu zapis rozmowy video. Dalsza część tekstu poniżej.

Ponadto w rozmowie, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, przedstawiciel firmy powiedział, jak Alstom pomaga Ukraińcom pracującym w zagranicznych placówkach w Kijowie i Charkowie. 

- Mieliśmy czterdzieścioro pracowników w biurze komercyjnym w Kijowie i w biurze projektów w Charkowie - mówi Fryczkowski. - Większość kobiet tam zatrudnionych przenieśliśmy, ze względów bezpieczeństwa, do Polski, do zakładu w Katowicach. Wykonują tu identyczną pracę, jak w Ukrainie. Zaoferowaliśmy też pomoc w sprowadzaniu do Polski ich rodzin. Głównie dzieci. Pomagamy też w znalezieniu mieszkań, za które płaci firma. Wspieramy też wszystkich finansowo, by mogli się tu jakoś zagospodarować. Pozostali na Ukrainie (głównie objęci zakazem wyjazdu mężczyźni) starają się nadal, w warunkach wojennych, wykonywać normalną pracę. Są to przede wszystkim programiści. Wielu naszych pracowników zostało też zmobilizowanych. Teraz są na froncie.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie