EEC 2019

Jeżeli myślimy o projektach badawczo-rozwojowych, to już na samym początku powinniśmy myśleć, co będzie na końcu, czyli przemyśleć i zaplanować całą drogę - od pomysłu do wdrożenia – mówi Michał Chomczyk z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

  • Największym wyzwaniem, z jakimi zmagają się podmioty zajmujące się pracami badawczo-rozwojowymi, jest etap długofalowego planowania.
  • Finalnym efektem powinno być skomercjalizowanie rozwiązania i zarobienie jak największych pieniędzy – komentuje Michał Chomczyk z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
  • Ekspert NCBR podkreśla, że także naukowcy powinni spojrzeć na dany projekt z perspektywy biznesowej. 

Prowadzenie działalności innowacyjnej i wprowadzanie innowacji na rynek to konieczność we wszystkich branżach.

- Bycie konkurencyjnym wiąże się z prowadzeniem działalności innowacyjnej. Nie da się tego zrobić bez badań i rozwoju. Jeżeli realizujemy projekty w tym zakresie, to efekty pracy musimy wdrożyć na rynek – mówi Michał Chomczyk, zastępca dyrektora działu zarządzania strategicznego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Ekspert podkreśla, że jest kilka sposobów wdrożenia wyników prac B+R. Podstawową opcją - i zarazem najszybszą - jest sprzedaż wyników projektu innemu podmiotowi, czyli całkowite przekazanie praw spółce, która skomercjalizuje wyniki badań.

Drugą opcją jest przekazanie wyników do użycia innemu podmiotowi np. na zasadzie licencji. Kolejna możliwość to wdrożenie rozwiązania do własnej działalności, czyli dany przedsiębiorca rozpoczyna sprzedawać innowacyjny produkt lub usługę.

- Możemy również pomieszać poszczególne formy wdrożenia, przykładowo, gdy zdecydujemy się na wykorzystanie wyników badań we własnej działalności, możemy również udzielić licencji. Dobór opcji zależy od tego, jaki przedsiębiorcy mają produkt i koncepcję biznesową - zaznacza Michał Chomczyk.

Finalnym efektem powinno być skomercjalizowanie badań i zarobienie jak największych pieniędzy

Największym wyzwaniem, z jakimi zmagają się podmioty, jest etap długofalowego planowania.

- Jeżeli myślimy o projektach badawczo-rozwojowych, to już na samym początku powinniśmy myśleć, co będzie na końcu, czyli przemyśleć i zaplanować całą drogę - od pomysłu do wdrożenia. Jeśli mamy pomysł, to musimy wiedzieć, kto będzie odbiorcą oraz jakie potrzeby będzie zaspokajał nasz produkt. Już na początkowym etapie musimy wiedzieć, w jaki sposób będziemy chcieli go wdrożyć i przez cały czas realizacji projektu monitorować, co się dzieje na rynku. A finalnym efektem powinno być skomercjalizowanie rozwiązania i zarobienie jak największych pieniędzy – komentuje Michał Chomczyk.

Ekspert NCBR podkreśla, że także naukowcy powinni spojrzeć na dany projekt z perspektywy biznesowej.

- Zacznijmy od tego, że nie wiemy, ile tak naprawdę będą warte wyniki prac B+R, dlatego na początkowym etapie nie zawsze opłaca się wskazywać konkretnej kwoty, za którą je sprzedamy. Warto również pomyśleć o tym, żeby w długiej perspektywie czerpać korzyści z wdrożenia, czyli mieć w tym swoje udziały. Uważam, że rolą administracji i instytucji takiej jak NCBR jest również edukacja i wsparcie – dodaje Michał Chomczyk.

FENG wspiera realizację projektów badawczo-rozwojowych

Innym częstym wyzwaniem związanym z komercjalizacją badań są finanse.

- Często jest tak, że przeprowadziliśmy prace, ale nie zaplanowaliśmy, jakie będą koszty oraz jak będzie wyglądało wdrożenie. Nagle okazuje się, że mamy gotowy produkt, ale zastanawiamy się, co z nim dalej zrobić. W NCBR mamy nowy, ciekawy mechanizm w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – moduł wdrożenie innowacji. Jeżeli wnioskodawcy mają gotowe rozwiązania i wyniki prac badawczo-rozwojowych mogą pozyskać środki na to, by wprowadzić produkt na rynek. Jest to dotacja zwrotna, a więc trzeba zwrócić pozyskane środki. Warto jednak podkreślić, że zwracamy mniej, jeżeli na wdrożeniu zarobimy więcej – mamy więc podwójne benefity. Ideą tego modułu, jest zachęcenie wnioskodawców do wdrożenia wyników badań. Chcemy, żeby trafiły one na rynek, a komercjalizacja była dopięta na ostatni guzik – zaznacza Michał Chomczyk.

FENG wspiera realizację projektów badawczo-rozwojowych, innowacyjnych oraz takich, które zwiększają konkurencyjność polskiej gospodarki. Z programu mogą skorzystać m.in. przedsiębiorcy, instytucje z sektora nauki, konsorcja przedsiębiorstw oraz instytucje otoczenia biznesu, w szczególności ośrodki innowacji.

Celem programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw poprzez realizację prac B+R, wdrożenie innowacji, w powiązaniu z dostosowaniem działalności przedsiębiorstw do wyzwań wskazanych w Europejskim Zielonym Ładzie oraz związanych z cyfryzacją, rozwojem infrastruktury badawczej, internacjonalizacją działalności, a także wzrostem kompetencji kadr.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie