EEC 2019

Do końca czerwca 2022 roku Tauron przedstawi swoją nową strategię, w której będzie położony nacisk na rozwój odnawialnych źródeł energii - mówi WNP.PL Patryk Demski, wiceprezes energetycznego koncernu ds. strategii i rozwoju.

  • Kopalnia Brzeszcze znalazła się na czele rankingu efektywności odmetanowania za 2021 r. opublikowanego przez Wyższy Urząd Górniczy z wynikiem 57,11 proc. W kopalni zagospodarowana jest całość wychwytywanego metanu. 
  • Tauron realizuje wiele inwestycji w źródła odnawialne, część z nich powstaje na terenach poprzemysłowych, jak farmy fotowoltaiczne w Jaworznie o mocy 5 MW i Mysłowicach o mocy 100 MW.
  • Grupa stawia także na energetykę wodną - już teraz posiada 34 elektrownie wodne o łącznej mocy 134 MW i chce ten potencjał zwiększyć. 

Jednym z najważniejszych obszarów, gdzie Tauron prowadzi inwestycje, jest wykorzystanie metanu ujmowanego w kopalniach węgla kamiennego. 

- Grupa Tauron ma bogate doświadczenia związane z odmetanowaniem kopalń. Największą naszą troską była kopalnia Brzeszcze, która jest kopalnią metanową - mówi WNP.PL Patryk Demski, wiceprezes firmy Tauron Polska Energia ds. strategii i rozwoju.

Strategia antymetanowa

Kopalnia z Brzeszcz znalazła się na czele rankingu efektywności odmetanowania za 2021 r. opublikowanego przez Wyższy Urząd Górniczy z wynikiem 57,11 proc. To najlepszy wynik spośród wszystkich polskich kopalni.

Brzeszcze to jedyna kopalnia w Polsce, w której zagospodarowana jest całość wychwytywanego metanu. Jest to możliwe m.in. dzięki pracy stacji odmetanowania i dwóch instalacji kogeneracyjnych, które uruchomiono w 2021 r.

- Podczas rozmów z ministrem Piotrem Pyzikiem mówiliśmy, że potrzebna jest antymetanowa koalicja. Wspólnie z JSW na ten temat rozmawiamy i myślę, że będziemy w stanie przedstawić dla Śląska realne rozwiązania w tej kwestii - dodaje Patryk Demski.

Wkrótce nowa strategia

Firma rozwija także odnawialne źródła energii.

- Do końca czerwca 2022 r. chcemy opublikować nową strategię grupy Tauron, gdzie pokażemy mapę drogową rozwoju źródeł odnawialnych - zapowiada Patryk Demski.

Podkreśla, że Tauron realizuje wiele własnych inwestycji w źródła odnawialne, część z nich powstaje na terenach poprzemysłowych.

Zbudował na przykład farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW na terenach po byłej elektrowni Jaworzno I.

Także na terenach poprzemysłowych, tyle że w Mysłowicach, Tauron planuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW.

Za inwestycje w energetykę odnawialną w grupie odpowiadać będzie przede wszystkim spółka Tauron Zielona Energia.

Atom i dystrybucja energii

- Grupa Tauron zostawia sobie wolne przestrzenie inwestycyjne, dzisiaj najłatwiej je zapełnić mocami odnawialnymi, ale w przyszłości mogą to być małe reaktory jądrowe (SMR). Podpisaliśmy umowę z KGHM o współpracy w tym zakresie - dodaje Patryk Demski.

Oprócz fotowoltaiki i lądowych farm wiatrowych Tauron stawia także na energetykę wodną. Tauron posiada 34 elektrownie wodne o łącznej mocy 134 MW i chce ten potencjał zwiększyć. 

Tauron zapowiada, że tylko do 2025 r. planuje dysponować 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

Grupa zapowiada także skupienie się na rozwoju sieci dystrybucyjnej, a także rozwój nowoczesnej, mutienergetycznej oferty sprzedażowej.

Czytaj także: Polska Grupa Energetyczna planuje budowę elektrowni szczytowo-pompowych

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie