- Od strony bezpiecznego zaopatrzenia polskiej gospodarki w gaz ziemny jesteśmy po bardzo dobrej stronie - i ten problem po 30 latach w Polsce jest bliski pozytywnego rozwiązania - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego - na inaugurację dyskusji panelowej "Rynek gazu w Europie i w Polsce" - Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
- Nie ma zagrożeń: za 13 miesięcy gazociąg Baltic Pipe będzie uruchomiony - zapewnił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Piotr Naimski. - Na pewno całość przepustowości będzie do dyspozycji pod koniec przyszłego roku. Jednocześnie będzie ukończona pierwsza faza rozbudowy gazoportu w Świnoujściu i całość dostaw z wygasającego rosyjskiego kontraktu zastąpi inna droga.
A szczegóły? Baltic Pipe ruszy na początku umożliwi przepustowość równoważną 2-3 mld m sześc. rocznie. Projektowaną moc przesyłową – czyli 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. do nas do Danii - zyska do końca 2022 r.
Piotr Naimski prognozuje w latach 20. naszego wieku duży wzrost zapotrzebowania na gaz, a do lat 30. przewiduje się wzrost zapotrzebowania na gaz z 20 do 30 mld m3.
- To jest związane z transformacją w sektorze energii, w którą weszliśmy. Będą budowane nowe bloki energetyczne gazowe - potrzebują surowca. To wszystko jest przewidziane i w wielkiej inwestycji, którą prowadzi Gaz System, mieści się zbudowanie nowego systemu przesyłu gazowego w Polsce - wyjaśnił Piotr Naimski. I dodał: - Od strony bezpiecznego zaopatrzenia polskiej gospodarki w gaz ziemny jesteśmy po bardzo dobrej stronie i ten problem po 30 latach w Polsce jest bliski pozytywnego rozwiązania.
Minister podkreślił też, że po ostatniej porażce Gazpromu w niemieckim sądzie, w efekcie której rosyjski gigant w kwestii Nord Steram II jest zobligowany formalnie do podporządkowania się prawidłom III Pakietu Energetycznego, co w konsekwencji wzmocni pozycje przetargową naszego ukraińskiego sąsiada.
Sytuacja na rynku gazu (ceny, popyt) tak się ułożyła – po kwartałach spadków – w II kwartale 2021 r PGNiG istotnie powiększyło zakupy z rosyjskiego kierunku (dodajmy: zarazem mnożąc umowy o przyszły zakup gazu w USA). Czy to, w jakimś sensie, zapowiedź jednak elastycznego i racjonalnego - bo już bez uwzględniania faktycznego dyktatu Moskwy – analizowania sytuacji, możliwości i szans na europejskim gazowym rynku - w tym brania w rachubę zakupów spotowych z kierunku rosyjskiego po roku 2022? Co odpowiada minister Piotr Naimski - w rozmowie wideo.
Cała rozmowa z Piotrem Naimskim - poniżej:
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie