- Polskie firmy próbują prowadzić ekspansję międzynarodową także na cyfrowym rynku. Polska jest dziś na szpicy postępu technologicznego, choć często o tym nie wiemy - mówi Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Polska stała się uczestnikiem globalnego rynku cyfrowego między innymi dzięki ogromnemu zaangażowaniu światowych potentatów postępu technologicznego.
- Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że na przykład oprogramowanie do najnowszych telefonów 5G powstaje w Polsce albo że w Polsce jest produkowany sprzęt 5G. Jeśli chodzi o oprogramowanie, to mamy firmę Nokia, jeśli chodzi o produkcję sprzętu, w Tczewie zakłady Ericssona. Jeśli patrzymy na inwestycję Google w Polsce, widzimy, jak gigantyczne są nakłady na badania i rozwój, podobnie w Samsungu. Nie sposób wymienić wszystkich - mówi Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
- Polscy inżynierowie i specjaliści IT pracują bardzo intensywnie przy powstawaniu software, rozwiązań technologicznych i procedur w branży informatycznej - podkreśla rozmówca WNP.PL.
Zdaniem Andrzeja Dulki polscy przedsiębiorcy powinni interdyscyplinarnie łączyć IT z innymi branżami, na przykład z medycyną, rolnictwem lub energetyką. To może być duża szansa na międzynarodową ekspansję.
- W Polsce powstają fantastyczne pomysły, jeśli chodzi właśnie o wykorzystanie IT w energetyce. Powstają pewne systemy operacyjne do węzłów domowych, do tych inteligentnych węzłów przyszłości, które będą nas wspierały w domach we wszystkich funkcjach. Polscy przedsiębiorcy, między innymi ci zrzeszeni w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, wychodzą z tym na rynek światowy i próbują konkurować - podkreśla prezes.
Co ważne, jak zaznacza prezes Izby, polskie uczelnie są otwarte na świat biznesu i na współpracę w zakresie wdrażania powstających projektów. To dobry wstęp do tego, by tę współpracę zacieśniać i rozwijać.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie