Prezes Bechtel Polska Leszek Hołda w rozmowie z WNP.PL wskazuje, jakie są żelazne zasady w kontekście budowy w Polsce elektrowni atomowej.
Amerykańska firma Bechtel razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową. Jej pierwszy blok ma być uruchomiony w 2033 r.
Jak wyjaśnia w rozmowie z WNP.PL prezes firmy Bechtel Polska Leszek Hołda, w trakcie realizacji polskiego programu energetyki jądrowej Bechtel będzie korzystać z doświadczeń z ostatniego projektu spółki, który został zrealizowany w amerykańskim stanie Georgia.
Zobacz całą rozmowę z Leszkiem Hołdą z Bechtel Polska:
Leszek Hołda przypomina, że ponad 80 proc. wszystkich reaktorów jądrowych w Stanach Zjednoczonych było budowane z udziałem Bechtela.
Prezes Bechtel Polska wskazuje, jakie są żelazne zasady w kontekście budowy w Polsce elektrowni atomowej.
- Po pierwsze, nie powinno się wykorzystywać technologii first-in-kind, czyli takich technologii, które po raz pierwszy będą uruchamiane. Mamy szczęście, że będziemy korzystać z technologii AP1000, która jest zainstalowana i pracuje w reaktorach Vogtle 3 i Vogtle 4. Po drugie, wszyscy mówią, by nie zmieniać projektu w trakcie realizacji - wyjaśnia Leszek Hołda.
Kolejnymi ważnymi kwestiami są standaryzacja, czyli minimalizacja zmian w technologiach, które już pracują, oraz kastomizacja, czyli minimalizacja zmian, które mogłyby wynikać ze specyfiki lokalnej.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie