EEC 2019

Z Jackiem Łukaszewskim, prezesem Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej, rozmawiamy o tym, co przedsiębiorcy mogą robić w związku z kryzysem energetycznym i czy są do tych działań przygotowani.

- Transformacja energetyczna wywiera ogromną presję na operatorów sieci na całym świecie. Polska ma trochę trudniej niż inni, bo zaczynamy z poziomu gospodarki, która była mocno oparta na centralnym wytwarzaniu. W związku z tym odnawialne źródła energii, które z natury rzeczy są bardzo rozproszone, stanowią ogromny problem – mówi Łukaszewski.

Prezes Schneider Electric przyznaje, że sieć energetyczna jest problemem, ale nie jest przeszkodą.

- Z punktu widzenia przedsiębiorców rozwiązaniem jest przejęcie władzy nad energetyką w ramach danego przedsiębiorstwa. Tu mam na myśli przede wszystkim mikrosieci, czyli narzędzie programowe, które pozwala zarządzać naszym zużyciem, produkcją czy magazynowaniem oraz wywiązywać się przy tym z zobowiązań w stosunku do naszego dostawcy z sieci – wyjaśnia. 

Biznes powinien liczyć głównie na swoje możliwości

Jacek Łukaszewski jako przykład przedstawia tych przedsiębiorców, którzy mają dużą produkcję ciepła czy chłodu i są w stanie wykorzystać część procesu technologicznego, by magazynować w ten sposób nadmiar energii. 

- Bardzo wielu przedsiębiorców ma możliwość magazynowania energii w procesie produkcyjnym. Wyobraźmy sobie np. firmę zajmującą się przetwórstwem ryb. Ona może w dogodnym momencie mocno przechłodzić swoje chłodnie – uszczegóławia.

Jak ratować firmy przed wzrastającymi kosztami? Odpowiedź już za kilka tygodni

Pod koniec maja firma przedstawi oberżyny raport o Elektryczności 4.0. Na jego potrzeby przepytano kilkaset firm w Polsce. 

- Zadaliśmy pytania, na ile ci mali przedsiębiorcy są świadomi nieuchronności dokonania inwestycji w sektorze wytwarzania. Pozytywne było to, że ta świadomość jest prawie na poziomie 60 proc. i towarzyszy temu skłonność do inwestycji – zdradza Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie