EEC 2019

Będziemy pomagać naszym wnioskodawcom, by jakość projektów w programie Horyzont Europa była jak najwyższa – deklaruje Przemysław Kurczewski, wicedyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Rozmowa była częścią programu XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W zamyśle kierownictwa NCBiR unijny program Horyzont Europa ma być drogą nawiązywania kontaktów międzynarodowych, które będą owocować nie jednorazowym przedsięwzięciem, ale stałą współpracą. Jednak w roku ubiegłym strona polska odnotowała skromny udział w programie Horyzont 2020, który był poniekąd „poprzednikiem” Horyzontu Europa. Czy wyciągnięto wnioski? Czy będzie lepiej?

– Nie byliśmy przygotowani tak dobrze od strony organizacyjnej jak kraje, które w tego typu przedsięwzięciach miały więcej doświadczenia i czasu, by się przygotować – przyznaje Przemysław Kurczewski, wicedyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zapewnia jednak, że rok ubiegły był czasem zdobywania takich właśnie doświadczeń.

– Będziemy pomagać naszym wnioskodawcom, poprzez Krajowy Punkt Informacyjny, by jakość projektów w programie Horyzont Europa była jak najwyższa. Dzięki naszemu biuru w Brukseli pozyskujemy wiedzę, jak działać będą mechanizmy tego projektu – zapewnia Kurczewski. – To ważne, bo konkurujemy o naprawdę duże pieniądze z całą Europą.

Kurczewski mówi także o rozpoczętej ewolucji NCBiR-u w kierunku instytucji analitycznej, dzielącej się unikatową wiedzą, o pomysłach na wsparcie mocno kulejącej w polskich realiach komercjalizacji wiedzy czyli skutecznym przenoszeniu rozwiązań z uczelni do biznesu i na rynek.

Co to takiego dług technologiczny i jak Centrum zamierza go spłacać? W rozmowie także o tym, czy Centrum - narodowe w nazwie - powinno wspierać wielkich i zasobnych w kapitał zagranicznych inwestorów.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie