EEC 2019

Od stycznia 2024 r. na rynku niemieckim prowadzimy pełnoskalowy biznes i sprzedajemy zieloną energię klientom końcowym. Przygotowujemy wejście na rynki Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Włoch - mówi WNP.PL Tomasz Zadroga, wiceprezes Grupy Kapitałowej Respect Energy.

- Od stycznia 2024 r. na rynku niemieckim prowadzimy już pełnoskalowy biznes. To oznacza, że kupujemy zieloną energię i sprzedajemy ją do biznesowych klientów końcowych. Ten biznes prowadzi lokalny, doświadczony menadżer, który przyszedł z dużymi sukcesami na rynku niemieckim, więc zakładamy, że jego doświadczenie i nasza strategia pozwolą nam osiągnąć taki sam sukces jak w Polsce - mówi WNP.PL Tomasz Zadroga, wiceprezes Grupy Kapitałowej Respect Energy.

Zobacz rozmowę z wiceprezesem Respect Energy Tomaszem Zadrogą:

Jak zapowiada, w następnej kolejności Respect Energy chce wejść na rynki energii innych dużych krajów UE, jak Francja, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. Grupa już pracuje nad tym, aby się tam szybko pojawić.

Respect inwestuje w odnawialne źródła energii w Polsce i za granicą

W tych państwach Respect Energy chce także inwestować w odnawialne źródła energii.

- W tych krajach rozwijamy własne projekty. Zmieniliśmy strategię, nie kupujemy działających aktywów wytwórczych, mamy bardzo mocny dział rozwoju projektów i prowadzimy pełen dewelopment w Polsce i w tych państwach - przekonuje Tomasz Zadroga.

W Polsce w tej chwili grupa Respect Energy przymierza się do realizacji drugiego etapu budowy farmy fotowoltaicznej Zwartowo,  zlokalizowanej w województwie pomorskim.

- Zakładam, że rozpoczniemy budowę jeszcze w 2024 r. i zakończymy ją w czwartym kwartale 2025 r. - zapowiada Tomasz Zadroga. 

Przypomnijmy, że we wrześniu 2022 r. oddano do eksploatacji pierwszy etap farmy Zwartowo o mocy 204 MW. Druga faza inwestycji powiększy całkowitą moc farmy do 290 MW.

Jeden z pierwszych w Polsce projektów cable pooling

Grupa Respect Energy przygotowuje jeden z pierwszych w Polsce projektów cable pooling. To współdzielenie jednego przyłącza do sieci energetycznej przez różne źródła energii, jak np. fotowoltaika i farma wiatrowa.

Respect Energy planuje do istniejącej farmy wiatrowej Wicko o mocy 10 MW dobudować magazyn energii o mocy 5 MW i farmę fotowoltaiczną o mocy zainstalowanej 17,5 MW.

- Jesteśmy bardzo blisko realizacji tego projektu, mamy pozwolenie na budowę i finalizujemy rozmowy o warunkach przyłączenia. Zakładam, że w 2024 r. ta inwestycja jest możliwa do zrealizowania - zapewnia Tomasz Zadroga.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie