EEC 2019

- Zależnie od tego, czy w generacji energii postawimy na 80-procentowy udział OZE czy na atom, będziemy potrzebowali magazynów o mocy od 20 GW do 50 GW - mówi Dawid Olszewski, prezes Alfa Laval Polska. Na razie nie mamy nawet planu budowy i wykorzystania magazynów.

  • Dziś, kiedy przekroczyliśmy 20 proc. udziału OZE w generacji energii, magazyny już są niezbędne, a mamy ledwie nieco ponad 1 GW mocy magazynów energii.
  • Dokładając do domowej instalacji fotowoltaicznej magazyny energii, zwiększamy efektywność z 25 proc. do 70 proc.
  • Alfa Laval stawia na magazynowanie energii oparte o wymienniki ciepła, które mogą magazynować energię w postaci ciepła na czas do 8 godzin.

- W Polsce nie mamy planu klimatycznego na lata 2030-2050. Wiemy tylko mniej więcej, dokąd zmierzamy. Zależnie od tego czy w generacji energii postawimy na 80-procentowy udział OZE czy na atom, będziemy potrzebowali magazynów o mocy od 20 GW do 50 GW - mówi Dawid Olszewski, prezes Alfa Laval Polska.

Według niego o magazynach energii powinniśmy byli myśleć, podejmując decyzje o rozbudowie OZE. Dziś, kiedy przekroczyliśmy 20 proc. udziału OZE w generacji energii, magazyny już są niezbędne, a mamy ledwie nieco ponad 1 GW mocy magazynów energii.

- Hiszpania ma już ok. 6 GWh, a w planach do 2030 roku ma mieć 20 GWh. My nawet nie mamy planu, zakładającego kto ma budować, kto ma posiadać magazyny - mówi Dawid Olszewski.

Magazyny energii znacznie zwiększają efektywność instalacji OZE

Zacząć powinniśmy od magazynów dla małych, domowych instalacji fotowoltaicznych, które bez magazynów energii mają dziś efektywność na poziomie 25 proc. Dokładając magazyny zbudowane na bateriach litowo-jonowych, zwiększamy efektywność do 70 proc. Dawid Olszewski przyznaje jednak, że problem może stwarzać finansowanie, bo to większy wydatek niż budowa paneli.

W większej skali do magazynowania energii wykorzystujemy dziś technologię elektrowni szczytowo-pompowych, to jednak ogromny obiekt, potrzebujący sprzyjającej lokalizacji i mocno oddziałujący na środowisko.

Alfa Laval stawia na magazynowanie energii oparte o wymienniki ciepła. Magazyn działający w tej technologii zamienia energię elektryczną w ciepło, które jest magazynowane, a następnie z powrotem przekształcane w energię.

Magazyn oparty o wymianę ciepła może przechować energię przez 8 godzin

Wspólnie z innymi graczami, takimi jak Google czy Siemens Energy, firma buduje w Hiszpanii prototypowy magazyn, umożliwiający przechowanie 5-10 MW energii na okres 8 godzin. Ma ruszyć w 2027 roku. Kilka lat później ma powstać magazyn na 100 MW, także przechowujący energię do 8 godzin. Tego typu magazyny mogłyby być wykorzystywane przede wszystkim do stabilizowania sieci w wypadku dużego udziału OZE w generacji energii.  

- Skalowalność magazynu to od 50-500 MW, a zajmowana powierzchnia jest 10 razy mniej niż w przypadku elektrowni szczytowo-pompowych. Budowa tych magazynów nie wymaga też rzadkich surowców. Obecnie pracujemy nad efektywnością kosztową takiego rozwiązania - mówi Dawid Olszewski.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie