EEC 2019

Danfoss sięga po nowoczesne technologie, między innymi po wirtualną rzeczywistość (VR)

Król Danii Fryderyk X na peronie warszawskiego metra 1 lutego 2024 r. ogłaszał rozpoczęcie współpracy przy wykorzystaniu ciepła odpadowego pomiędzy miastem Warszawa, Metrem Warszawskim i duńską grupą Danfoss. A jeszcze 33 lata temu Danfoss w Polsce miał tylko niewielką fabrykę.

  • W Polsce Grupa Danfoss zatrudnia blisko 1,6 tys. pracowników, główny kampus produkcyjny jest zlokalizowany w Grodzisku Mazowieckim. Spółka posiada też fabryki w woj. pomorskim.
  • Przez 33 lat działalności w Polsce Danfoss zainwestował około miliarda złotych. Kampus Danfoss w Grodzisku jest trzecim co do wielkości zakładem w grupie Danfoss w Europie.
  • Grupa zadeklarowała osiągnięcie neutralności emisji CO2 wszystkich działań biznesowych do 2030 r. Danfoss Poland już w 2024 r. osiągnie neutralność klimatyczną swoich fabryk w Grodzisku Mazowieckim.
  • Danfoss Poland otrzymał nagrodę WNP Awards za wartościowe inwestycje dla miasta, przemysłu i środowiska. Uroczysta gala odbyła się w ramach konferencji EEC Trends 8 lutego 2024 r.

Monarchowie rzadko podróżują metrem, a jeśli już, to nie bez ważnego powodu. 1 lutego 2024 r. warszawscy pasażerowie mogli zobaczyć w podziemnej kolejce króla Danii Fryderyka X. Jego wizyta nie była przypadkowa, właśnie ogłaszano rozpoczęcie współpracy pomiędzy Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Metrem Warszawskim, Ambasadą Danii w Polsce, Danfoss i Grupą Rambøll.

W planach jest stworzenie koncepcji wykorzystanie ciepła odpadowego z systemu Warszawskiego Metra do ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Jak nie marnować wytworzonej energii? Ciepło odpadowe może ogrzać co najmniej 275 tys. mieszkańców Warszawy

Fryderyk X podkreślał, że Dania ma bogate doświadczenia w obszarze efektywnych, proekologicznych rozwiązań i chce się nimi dzielić z innymi krajami w Europie.

Według wstępnych szacunków nadwyżka ciepła odpadowego w samej Warszawie jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie dla co najmniej 275 tys. osób i to bez uwzględnienia pozostałej dostępnej nadwyżki ciepła z przemysłu i centrów danych. Studium wykonalności projektu w Warszawskim Metrze zostanie sfinansowane ze środków EIFO (The Danish Growth Fund) programu Green Accelerator i udostępnione Miastu Stołecznemu Warszawa.

Ceremonia podpisania memorandum o partnerstwie odbyła się na stacji metra Stadion Narodowy w obecności króla Fryderyka X podczas jego pierwszej wizyty zagranicznej od czasu wstąpienia na tron Danii. W spotkaniu uczestniczyli również duński minister klimatu, energii i zaopatrzenia Lars Aagaard, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk oraz prezes Danfoss Poland, prezydent Regionu Europy Wschodniej Adam Jędrzejczak.

- Możemy wykorzystywać ogromne ilości ciepła odpadowego dostępnego w Warszawie i innych dużych miastach w Europie. Zamiast marnować już wyprodukowaną energię, podejmujemy aktywne kroki w celu jej przechwycenia i ponownego wykorzystania, torując drogę do w pełni zdekarbonizowanego systemu ogrzewania w miastach takich jak Warszawa. Potencjał tkwi nie tylko w metrze warszawskim, ale również w oczyszczalni ścieków, klastrach przemysłowych i centrach danych zlokalizowanych w dużych miastach w całej Europie. Ciepło nadmiarowe może stać się istotnym źródłem zielonej energii - przekonuje Adam Jędrzejczak.

Na początku było jedno piętro i produkcja termostatów grzejnikowych

Droga, jaką przeszedł Danfoss do spotkania w warszawskim metrze z królem Danii od początków swojej działalności w Polsce, była bardzo długa. Historia Danfoss w Polsce rozpoczęła się w 1991 r. w Warszawie, w niewielkiej siedzibie przy ulicy Obozowej, gdzie wytwarzane były m.in. termostaty grzejnikowe, które firma jako pierwsza wprowadziła na polski rynek.

Przez wiele lat na wszystkie głowice termostatyczne mówiono "danfossy" i do tej pory urządzenia Danfoss są synonimem oszczędności energii. Fabryka złożona z jednego piętra budynku i części produkcyjnej szybko okazała się zbyt mała.

Długo trwały poszukiwania nowego miejsca dla firmy, aż w końcu 6 lat później wkopano kamień węgielny pod zakład produkcyjny w Grodzisku Mazowieckim.

Otwarta w roku 1998 fabryka w Grodzisku to także pierwsza firma w przemysłowej strefie, po której pojawiły się inne podmioty, co stanowiło istotny krok w dalszym rozwoju miasta. Danfoss był i nadal jest największym pracodawcą w Grodzisku Mazowieckim.

W pierwszej hali wybudowanej w grodziskim kampusie Danfoss do dziś produkowane są komponenty wykorzystywane w chłodnictwie komercyjnym i przemysłowym: regulatory ciśnienia i temperatury, ciśnieniowe i temperaturowe zawory wodne, zawory grupy KV, presostaty kartridżowe.

W 2002 roku, po ponad 50 latach od pojawienia się pierwszego pomysłu i zapoczątkowania rozmów na ten temat, powstał w Polsce joint venture - łącznik między japońską i duńską kulturą techniczną, czyli spółka Danfoss Saginomiya z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim. Odgrywa ona znaczącą rolę w produkcji i dostarczaniu na rynek miniaturowych wyłączników ciśnieniowych dla branży chłodniczej.

10 lat po otwarciu fabryki Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim, w 2008 r., uruchomiono drugą halę produkcyjną, w której rozpoczęto produkcję urządzeń do ogrzewania - pomp ciepła (obecnie już niebędących w portfolio firmy) oraz kabli i mat grzejnych DEVI. Ogrzewnictwo stało się drugim istotnym obszarem produkcji Danfoss Poland.

Wielki węzeł cieplny zamontowany w siedzibie głównej Danfossa wyprodukowano w Grodzisku

W 2011 roku - po połączeniu dwóch spółek należących do grupy Danfoss, tj. Danfoss z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim i Danfoss LPM z siedzibą w Tuchomiu - powstała firma pod nazwą Danfoss Poland. Wówczas rozpoczęła się produkcja węzłów cieplnych w tuchomskim zakładzie. To tutaj w 2020 roku wyprodukowano olbrzymi węzeł cieplny o mocy 24 MW, który waży 17,5 t, a swoim rozmiarem dorównuje boisku do siatkówki. Ten gigawęzeł zamontowany został w siedzibie głównej Danfossa w Nordborgu, gdzie pełni funkcje zarówno użyteczne, jak i pokazowe oraz edukacyjne.

Z kolei rok 2019 to otwarcie produkcji elektronicznych termostatów Danfoss Eco, umożliwiających łatwą kontrolę ciepła w domu za pomocą aplikacji w telefonie.

Rok 2021 przyniósł uruchomienie trzeciej hali produkcyjnej w kampusie w Grodzisku Mazowieckim, w której produkowane są rozwiązania zwiększające efektywność oraz energooszczędność różnych systemów przemysłowych, np. chłodniczych w przemyśle spożywczym.

Produkowane są tam także komponenty wspomagające ograniczenie zużycia wody (zawory elektromagnetyczne). Wraz z otwarciem nowej hali w Grodzisku kampus ten stał się trzecim co do wielkości w Europie na globalnej mapie Danfossa.

45 nowych linii produkcyjnych. Polski kampus Danfossa osiągnie neutralność klimatyczną już w 2024 r.

W roku 2019 firma zaangażowała się wspólnie ze wszystkimi pracownikami w akcję Less Plastic - jej efekt to rocznie 9 ton plastiku mniej w samych tylko zakładach w Polsce. Działania polskiej spółki zainspirowały pozostałe organizacje w grupie i wkrótce projekt stał się przedsięwzięciem globalnym.

Dodatkowo grupa zadeklarowała osiągnięcie neutralności emisji CO2 wszystkich działań biznesowych do 2030 roku. Danfoss Poland już w 2024 roku osiągnie neutralność klimatyczną swoich fabryk w Grodzisku Mazowieckim.

- Mamy pełną świadomość, że powyższe dokonania nie byłyby możliwe bez wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników. Pracujemy w najlepszym, bo zielonym biznesie. Wobec alarmujących informacji na temat stanu naszego klimatu możemy czuć się lepiej, wiedząc, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do spowolnienia globalnego ocieplenia - mówi Adam Jędrzejczak.

Ważny dla duńskiej grupy w Polsce był też początek 2022 r. Wtedy to zakończył się transfer produkcji rozwiązań dla chłodnictwa z Kolding w Danii do nowej fabryki Danfossa w Grodzisku Mazowieckim. W sumie w ciągu 14 miesięcy wybudowano halę produkcyjną, magazyn i laboratorium o łącznej powierzchni ponad 13 000 tys. mkw. oraz uruchomiono 45 linii produkcyjnych. Zatrudnienie w nowej fabryce znalazło blisko 400 osób.

Nad przeniesieniem produkcji do nowej fabryki Danfossa w Grodzisku czuwało 16 zespołów projektowych - 12 odpowiedzialnych za 45 linii produkcyjnych i 4 dodatkowe, zajmujące się przeniesieniem magazynu, laboratorium i funkcji utrzymania ruchu.

Prezes Danfoss Poland ze statuetką WNP Awards (fot. PTWP) Prezes Danfoss Poland ze statuetką WNP Awards (fot. PTWP)

Wysoki poziom automatyzacji produkcji dla przemysłu spożywczego. Pomogła wirtualna rzeczywistość (VR)

Nowe linie produkcyjne cechuje wysoki poziom automatyzacji z jedno- i dwuramiennymi robotami do montażu małych części.

W nowej fabryce firmy Danfoss produkowana jest szeroka gama rozwiązań dla chłodnictwa komercyjnego i przemysłowego, w tym: zawory do przemysłowych instalacji chłodniczych, które zapewniają poprawne i energooszczędne działanie instalacji np. w mleczarniach, zakładach mięsnych, browarach, fabrykach lodów.

Ponadto zawory do chłodnictwa komercyjnego, które znajdują zastosowanie w komorach chłodniczych, w instalacjach w sklepach. W tej grupie znajdują się elektroniczne zawory rozprężne, które zapewniają maksymalną efektywność energetyczną instalacji np. w supermarketach.

Także zawory elektromagnetyczne przeznaczone do różnych zastosowań w instalacjach wody bieżącej, m.in. jako elementy systemów przeciwzalewowych czy jako zawory ograniczające zbędne straty wody w budynkach.

- Kluczową rolę w procesie relokacji odegrały także inteligentne narzędzia wykorzystujące rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość. Dzięki nim mogliśmy m.in. tworzyć modele hali produkcyjnej czy wirtualne spacery, pozostając w Polsce - dodaje Adam Jędrzejczak.

 Zaangażowanie w pomoc pracownikom na Ukrainie

Danfoss kontynuuje inwestowanie w Polsce. Planowane są kolejne inwestycje zarówno w parki maszynowe, jak i infrastrukturę produkcyjną. Wynika to z przyjętych globalnych założeń osiągnięcia neutralności klimatycznej wszystkich zakładów Danfossa na świecie do 2030 r..

Duńska grupa zaangażowała się także w pomoc dla swoich pracowników na Ukrainie po agresji Rosji na ten kraj. 

W Ukrainie pozostaje obecnie ok. 69 pracowników duńskiej grupy. Od samego początku wojny Danfoss utrzymuje zatrudnienie, wspiera pracowników i ich rodziny. Fundacja Bitten & Mads Clausen przekazała 1 milion euro na wsparcie dla mieszkańców Ukrainy. W pomoc zaangażowali się także pracownicy na całym świecie, organizując zbiórki pieniężne czy umożliwiając np. zakwaterowanie w swoich mieszkaniach.

Obecnie polska spółka Danfoss zatrudnia kilka osób z Ukrainy, które zdecydowały się pozostać w Polsce. Część pracowników przeniosła się także do innych krajów europejskich, gdzie również zaoferowano im pracę.

W Ukrainie działają biura sprzedaży (główny ośrodek w Kijowie). Z powodu zniszczenia w pierwszych dniach wojny magazynu Danfoss zdecydował się na inny model dostarczania towarów do klientów - bezpośrednio z Danii.

Laureat nagrody WNP Awards za inwestycje dla miasta, przemysłu i środowiska

Danfoss Poland otrzymał nagrodę WNP Awards. Pamiątkową statuetkę wręczono 8 lutego 2024 r. w trakcie gali wieńczącej konferencję EEC Trends - wydarzenie przygotowujące Europejski Kongres Gospodarczy (7-9 maja 2024, Katowice).

Duńska firma pokazuje swoimi inwestycjami, że przemysł się zmienia z myślą o klimacie. To również jeden z wątków Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podczas którego będziemy m.in. pokazywać, jak nowe rozwiązania technologiczne mogą pomóc nam w walce o lepszą przyszłość planety.

- Ta nagroda to dla nas duża satysfakcja. W pandemii udało nam się wybudować zeroemisyjną fabrykę, która ma 45 linii produkcyjnych. To dowód, że można marzyć i te marzenia spełniać - podkreślił podczas odbierania nagrody Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie