Warszawskie lotnisko w Modlinie, choć nie jest największe Polsce, to przykuwa branżową uwagę od wielu miesięcy. Rozmawiamy z Tomaszem Szymczakiem, prezesem tego lotniczego portu.
Gdyby nie było Ryanaira w Modlinie, to lotnisko prawdopodobnie nie przetrwałoby ostatnich kilku lat. Tylko Irlandczycy byli gotowi budować swoją siatkę połączeń z wykorzystaniem tego aeroportu. Dzięki niemu szybko zresztą urośli na polskim rynku.
Teraz, gdy władze tego lotniska wszystkim dały te same warunki współpracy, w Modlinie pojawiły się inne marki, a Ryanair… szybko zaczął robić biznes także w innych częściach Polski.
Zobacz całą rozmowę z Tomaszem Szymczakiem, prezesem Warsaw Modlin Airport.
Faktem jest, że irlandzka linia jest numerem jeden w naszym kraju i że sukcesywnie, od lat, powiększa przewagę nad - zajmującym drugie miejsce na liście przewoźników - PLL LOT.
O swoich wielomiliardowych planach na najbliższe 5 lat mówił nam niedawno w wywiadzie Michał Kaczmarzyk, szef polskich struktur tego przewoźnika.
- Ryanair jest mocno zadomowionym przewoźnikiem w krajach naszej części Europy, ale także i zachodniej. To widać. To silna firma, która mądrze prowadzi politykę zakupową nowych samolotów - te ruchy zawsze wyprzedzają rynek. Znaczenie Ryanaira w najbliższych latach będzie rosło. Zobaczymy to też w procentowym udziale w rynku przewozów w Europie - przewiduje prezes lotniska w Modlinie.
Tomasz Szymczak ocenia jednak, że nie ma możliwości, by nawet na lokalnych rynkach Ryanair uzyskał pozycję monopolistyczną.
Modlin wpadł w sam środek politycznego sporu wokół decyzji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jeszcze do końca ubiegłego roku wiele wskazywało na to, że projekt CPK zostanie definitywnie pogrzebany, a alternatywą będzie synergiczny rozwój infrastruktury lotnisk Chopina i w Modlinie.
Teraz los CPK nie jest już tak jasny, a na pewno nie jest przesądzony. Branża czeka na wyniki dwóch, następujących po sobie, audytów.
- Myślę, że wyniki będą bardzo interesujące. Ale jakakolwiek rozmowa o nastoletniej realizacji lotniska CPK nie zagraża przyszłości Modlina - przekonuje prezes Szymczak.
Obecnie trwają prace studialne nad połączeniem kolejowym do portu w Modlinie. Remontowana jest ekspresówka S7, co ma przyspieszyć podróż z Warszawy. Powstanie też nowy węzeł drogowy niedaleko terminala.
- Po latach politycznie sterowanego zastoju inwestycji w Modlinie chcemy przyspieszyć. Mam tu na myśli zarówno rozbudowę terminala pasażerskiego, a także części operacyjnej lotniska o dodatkowe miejsca postojowe oraz budowę nowej drogi startowej - zapowiada w rozmowie z WNP.PL szef portu lotniczego w Modlinie.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie