EEC 2019

Ursula von der Leyen, kandydatka EPL na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej jest gościem specjalnym Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Przedstawiła tutaj główne założenia nowego Planu dla Europy.

  • Ursula von der Leyen, kandydatka EPL na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej, jest gościem specjalnym XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
  • To właśnie tu, w stolicy województwa śląskiego, przedstawiła założenia Planu dla Europy.
  • Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczął się 7 maja i potrwa do 9 maja.

- To ogromna przyjemność i zaszczyt być tutaj z wami, w mieście, które symbolizuje tak wiele z teraźniejszości i przeszłości Polski. Stoimy na terenie jednej z najstarszej kopalni węgla w Katowicach. Kiedyś była ośrodkiem gospodarczym i społecznym, który tworzył miejsca pracy. Kiedy kopalnie zostały zamknięte, cały region ucierpiał i musiał zainwestować w nowa przyszłość. Dzisiaj jest znowu tętniącym życiem ośrodkiem gospodarczym. Od regionu, w którym dominowały kopalnie przeszliśmy do miejsca, w którym organizujemy konferencje klimatyczne i takie kongresy, jak ten - mówiła Ursula von der Leyen.

Ursula von der Leyen w Katowicach: Polska powraca jako lider Europy

Przypomniała, że upłynęło 35 lat od czerwcowych wyborów, które rozpoczęły narodziny demokratycznej i wolnej Polski, i że 20 lat temu Polska dołączyła do Unii Europejskiej, co uczyniło ją silniejszą i bardziej kompletną. Podkreśliła jednak, że wolność i demokracja nie są dane raz na zawsze. - Ostatnie lata były trudne, ale dzisiaj Polska powraca. Nie chodzi tylko o powrót do zasad. Polska powraca także jako lider Europy, napędza gospodarkę i zwraca uwagę na różne zagrożenia. Chciałabym pogratulować Donaldowi Tuskowi tego silnego przywództwa - mówiła Ursula von der Leyen.

Zaznaczyła, że cała Polska, Europa i świat przekonuje się teraz, że jesteśmy gotowi walczyć o wolność i demokrację. - Najbliższe wybory europejskie mają na celu przeciwstawienie się wrogom zewnętrznym, ale musimy także walczyć z marionetkami, które starają się rozerwać nas od wewnątrz. Chodzi o nasze bezpieczeństwo i dobrobyt - mówiła.

Mocna przestroga dla Europy: Putin chce rządzić naszym kontynentem

Przypomniała, że po drugiej stronie granicy z Ukrainą widzimy teraz, jak wyglądałaby nasza przyszłość, gdybyśmy teraz nie działali w odpowiedni sposób. - Putinowi chodzi o wojnę, o zmianę granic, to wojna z naszą Unią i naszymi zasadami. Putin chce rządzić naszym kontynentem, to jego otwarty cel.  Polska to zagrożenie zna lepiej od innych krajów. Już wcześniej powinniśmy się wsłuchać w głos Polski - przyznała Ursula von der Leyen.

Konieczne jest turbodoładowanie przemysłu obronnego

Mówiła także o swoich planach jako kandydatki na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. - Najlepsza inwestycja to inwestycja we własne bezpieczeństwo. Znajdujemy się w czasie, gdy ponownie zaczyna się wyścig zbrojeń. Powinniśmy produkować takie zdolności operacyjne, żeby wygrywać bitwy. Oznacza to turbodoładowanie przemysłu obronnego w trakcie najbliższej pięciolatki, musimy wydawać środki europejskie na zbrojenia. Jeśli zostanę przewodniczącą, to zaproponuję kilka projektów obronnych realizowanych na terenie Europy - mówiła. Podkreśliła także, że musimy wykorzystać połączoną siłę i moc finansową i polityczną tam, gdzie możemy odnieść największy sukces. W ten sposób budujemy naszą przyszłość - podkreśliła von der Leyen.

Unia Europejska musi postawić na bezpieczeństwo energetyczne

Według niej nie będzie prawdziwego wzrostu i bezpieczeństwa bez silnej gospodarki w całej Unii. Dlatego musimy zapewnić naszym firmom dostęp do kapitału i postawić na bezpieczeństwo energetyczne. - Mamy w tym doświadczenie, po rosyjskim szantażu energetycznym zapełniliśmy nasze magazyny, ograniczyliśmy zużycie. W sposób masowy zainwestowaliśmy w energię odnawialną. Teraz inwestujemy w paliwa przyszłości, takie jak czysty wodór. W zeszłym roku UE wyprodukowała więcej energii z wiatru niż z gazu. Przy obecnych zagrożeniach dostrzegamy też historyczne możliwości, takie jak rozszerzenie UE aby powitać Ukrainę i inne kraje. Rozwiązaniem dla nas jest jedność europejska - podkreśliła Ursula von der Leyen.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie