EEC 2019

11 debat z udziałem niemal setki prelegentów, 100 akredytowanych dziennikarzy i ponad 1100 uczestników – tak w liczbach wyglądało EEC Trends 2024. Na konferencji 8 lutego w Warszawie zaproszeni goście omawiali najważniejsze trendy i wyzwania stojące przed naszą gospodarką.

  • Jeden dzień, 11 debat z udziałem niemal setki prelegentów, 100 akredytowanych dziennikarzy i ponad 1100 uczestników. Tak w skrócie  w liczbach przedstawia się EEC Trends 2024.
  • Konferencja, która odbyła się 8 lutego w hotelu Sheraton Grand Warsaw, owocowała w dyskusje, wnioski i opinie dotyczące najważniejszych zjawisk i aktualnych problemów gospodarki, a przede wszystkim – jej perspektyw rozwojowych. 
  • EEC Trends jest wstępem do Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największego tego typu wydarzenia w Europie Środkowej, które będzie miało miejsce 7-9 maja 2024 roku w Katowicach.

Jeden dzień, 11 debat z udziałem niemal setki prelegentów, 100 akredytowanych dziennikarzy i ponad 1100 uczestników. Dyskusje, wnioski i opinie dotyczące najważniejszych zjawisk i aktualnych problemów gospodarki, a przede wszystkim – jej perspektyw rozwojowych. Tak w skrócie wygląda podsumowanie EEC Trends 2024:

Kluczowe dyskusje o najważniejszych problemach polskiej gospodarki

Podczas EEC Trends odbyły się debaty dotykające najistotniejszych problemów naszej gospodarki. Dyskutowaliśmy o transformacji sektora energii, zrównoważonej gospodarce, wpływie migracji na rynek pracy, relacjach państwo-biznes-prawo, cyfrowej rewolucji czy finansowaniu inwestycji oraz odbudowie Ukrainy.

– Mamy zbyt niską stopę inwestycji i to już od 10 lat. Dekada za niskich inwestycji, to opóźnienia nie tylko w rozwoju naszych zdolności wytwórczych, ale też niezbędnej transformacji i nie myślę tylko o energetyce, ale też o automatyzacji czy robotyce. Każdy z nas może spróbować oszacować, jaki to opóźnienie ma wpływ na nasz dobrostan za 10-20 lat. Potrzebujemy teraz poprawy stopy inwestycji bardzo i to niezwłocznie – zauważył na sesji rozpoczynającej EEC Trends 2024 prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.

Sesja rozpoczynająca EEC Trends 2024. Fot. PTWP Sesja rozpoczynająca EEC Trends 2024. Fot. PTWP

Michał Wypychewicz, prezes ZPUE, wziął udział w debacie „Energia, transformacja, bezpieczeństwo”.

– Nas po prostu dzisiaj nie stać na nieinwestowanie w transformację energetyczną. To nie jest kwestia, czy inwestować, tylko jak to robić, bo biznes już od dawna wie, że konkurencyjna gospodarka bez transformacji energetycznej, bez oparcia jej o OZE i dużych inwestycji w tym obszarze jest po prostu niemożliwa – komentował Michał Wypychewicz.

– Naszą powinnością jest pomaganie Kijowowi. Bardzo źle rozegraliśmy te pierwsze dni i miesiące od inwazji Rosji w Ukrainie. W Polsce nie został powołany sztab kryzysowy składający się z władz centralnych Polski. Polski rząd wykorzystywał tę wojnę do własnej promocji – zauważył członek rad nadzorczych firm Blik, Asseco, EkoEnergetyka oraz MCI Zbigniew Jagiełło.

Wydarzeniem towarzyszącym EEC Trends był cykl rozmów ujęty w formacie EEC Talks: scena, dialog, osoba. W tym przypadku najważniejsi byli rozmówcy, których zaprosiliśmy do otwartej dyskusji na scenie, wychodząc z założenia, że w obecnych, niepewnych czasach jedynie dialog umożliwia wypracowanie najlepszych rozwiązań.

WNP Awards wręczone w trakcie wieczornej gali

Na wieczornej gali po konferencji odbyło się wręczenie WNP Awards – w ten sposób redakcja portalu WNP.PL i Magazynu Gospodarczego „Nowy Przemysł” honoruje tych, których działania zmieniają na lepsze polską gospodarkę.

Redaktor naczelny WNP.PL Rafał Kerger. Fot. PTWP Redaktor naczelny WNP.PL Rafał Kerger. Fot. PTWP

– Portal WNP.PL gromadzi polskich przedsiębiorców, dociera do wielu menedżerów z licznych firm. Naszą dumą jest to, że możemy kultywować ducha przedsiębiorczości – mówił podczas gali Rafał Kerger, redaktor naczelny portalu WNP.PL.

W tym roku nagrody otrzymali Blik, Cognor, Danfoss w Polsce, Elemental Holding, Empik, Władysław Grochowski i Arche, Grupa Kruk, TDJ, Vive Textile i Aleksandra Przegalińska. Fot. PTWP W tym roku nagrody otrzymali Blik, Cognor, Danfoss w Polsce, Elemental Holding, Empik, Władysław Grochowski i Arche, Grupa Kruk, TDJ, Vive Textile i Aleksandra Przegalińska. Fot. PTWP

W tym roku nagrody otrzymali Blik, Cognor, Danfoss w Polsce, Elemental Holding, Empik, Władysław Grochowski i Arche, Grupa Kruk, TDJ, Vive Textile i Aleksandra Przegalińska.

Ważny wstęp i preludium Europejskiego Kongresu Gospodarczego

EEC Trends jest wstępem do Europejskiego Kongresu Gospodarczego  (EEC – European Economic Congress), który odbędzie się już 7-9 maja 2024 roku w Katowicach. Prelegenci EEC Trends poruszali też tematykę, która zostanie omówiona szerzej właśnie podczas kongresu w Katowicach.

Prezes PTWP Wojciech Kuśpik. Fot. PTWP Prezes PTWP Wojciech Kuśpik. Fot. PTWP

– EEC Trends to ważny element kampanii przygotowującej EEC w Katowicach. Naszym nadrzędnym celem jest tworzenie platformy do dialogu o gospodarce. W tym dialogu powstaje agenda majowego kongresu – podkreślił w trakcie inauguracji EEC Trends prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik.

Jak zauważył Wojciech Kuśpik, Europejski Kongres Gospodarczy w tym roku odbędzie się już po wyborach samorządowych i tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Są to zatem okoliczności szczególne.

Dołącz do największego wydarzenia biznesowego Europy Środkowej >>>

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie