11 debat z udziałem niemal setki prelegentów, 100 akredytowanych dziennikarzy i ponad 1100 uczestników – tak w liczbach wyglądało EEC Trends 2024. Na konferencji 8 lutego w Warszawie zaproszeni goście omawiali najważniejsze trendy i wyzwania stojące przed naszą gospodarką.
Jeden dzień, 11 debat z udziałem niemal setki prelegentów, 100 akredytowanych dziennikarzy i ponad 1100 uczestników. Dyskusje, wnioski i opinie dotyczące najważniejszych zjawisk i aktualnych problemów gospodarki, a przede wszystkim – jej perspektyw rozwojowych. Tak w skrócie wygląda podsumowanie EEC Trends 2024:
Podczas EEC Trends odbyły się debaty dotykające najistotniejszych problemów naszej gospodarki. Dyskutowaliśmy o transformacji sektora energii, zrównoważonej gospodarce, wpływie migracji na rynek pracy, relacjach państwo-biznes-prawo, cyfrowej rewolucji czy finansowaniu inwestycji oraz odbudowie Ukrainy.
– Mamy zbyt niską stopę inwestycji i to już od 10 lat. Dekada za niskich inwestycji, to opóźnienia nie tylko w rozwoju naszych zdolności wytwórczych, ale też niezbędnej transformacji i nie myślę tylko o energetyce, ale też o automatyzacji czy robotyce. Każdy z nas może spróbować oszacować, jaki to opóźnienie ma wpływ na nasz dobrostan za 10-20 lat. Potrzebujemy teraz poprawy stopy inwestycji bardzo i to niezwłocznie – zauważył na sesji rozpoczynającej EEC Trends 2024 prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.
Michał Wypychewicz, prezes ZPUE, wziął udział w debacie „Energia, transformacja, bezpieczeństwo”.
– Nas po prostu dzisiaj nie stać na nieinwestowanie w transformację energetyczną. To nie jest kwestia, czy inwestować, tylko jak to robić, bo biznes już od dawna wie, że konkurencyjna gospodarka bez transformacji energetycznej, bez oparcia jej o OZE i dużych inwestycji w tym obszarze jest po prostu niemożliwa – komentował Michał Wypychewicz.
– Naszą powinnością jest pomaganie Kijowowi. Bardzo źle rozegraliśmy te pierwsze dni i miesiące od inwazji Rosji w Ukrainie. W Polsce nie został powołany sztab kryzysowy składający się z władz centralnych Polski. Polski rząd wykorzystywał tę wojnę do własnej promocji – zauważył członek rad nadzorczych firm Blik, Asseco, EkoEnergetyka oraz MCI Zbigniew Jagiełło.
Wydarzeniem towarzyszącym EEC Trends był cykl rozmów ujęty w formacie EEC Talks: scena, dialog, osoba. W tym przypadku najważniejsi byli rozmówcy, których zaprosiliśmy do otwartej dyskusji na scenie, wychodząc z założenia, że w obecnych, niepewnych czasach jedynie dialog umożliwia wypracowanie najlepszych rozwiązań.
Na wieczornej gali po konferencji odbyło się wręczenie WNP Awards – w ten sposób redakcja portalu WNP.PL i Magazynu Gospodarczego „Nowy Przemysł” honoruje tych, których działania zmieniają na lepsze polską gospodarkę.
– Portal WNP.PL gromadzi polskich przedsiębiorców, dociera do wielu menedżerów z licznych firm. Naszą dumą jest to, że możemy kultywować ducha przedsiębiorczości – mówił podczas gali Rafał Kerger, redaktor naczelny portalu WNP.PL.
W tym roku nagrody otrzymali Blik, Cognor, Danfoss w Polsce, Elemental Holding, Empik, Władysław Grochowski i Arche, Grupa Kruk, TDJ, Vive Textile i Aleksandra Przegalińska.
EEC Trends jest wstępem do Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC – European Economic Congress), który odbędzie się już 7-9 maja 2024 roku w Katowicach. Prelegenci EEC Trends poruszali też tematykę, która zostanie omówiona szerzej właśnie podczas kongresu w Katowicach.
– EEC Trends to ważny element kampanii przygotowującej EEC w Katowicach. Naszym nadrzędnym celem jest tworzenie platformy do dialogu o gospodarce. W tym dialogu powstaje agenda majowego kongresu – podkreślił w trakcie inauguracji EEC Trends prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik.
Jak zauważył Wojciech Kuśpik, Europejski Kongres Gospodarczy w tym roku odbędzie się już po wyborach samorządowych i tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Są to zatem okoliczności szczególne.
Dołącz do największego wydarzenia biznesowego Europy Środkowej >>>
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie