Z prezesem Schneider Electric Polska Jackiem Łukaszewskim rozmawiamy na temat transformacji energetycznej oraz działań, jakie są podejmowane w firmie w tym zakresie.
Schneider Electric jest liderem w zarządzaniu energią, a także w automatyce wykorzystywanej w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym, obiektach infrastrukturalnych, jak i w energetyce oraz przemyśle.
W dobie wyzwań, jakie stoją przed polską gospodarką, nasuwa się pytanie, czy transformacja energetyczna przyniesie wzrost cen. Jest to tym ważniejsze, że przecież polska energetyka "węglem stoi".
Zdaniem naszego rozmówcy jest sposób na to, by bardziej ekologiczna energia nie oznaczała drogiej energii.
- Transformacja nie musi być związana ze wzrostem cen energii. Głównym elementem blokującym wzrost cen winna być skala działań w tej kwestii. Na dodatek fundamentalne znaczenie może mieć ustanowienie ruchomych cen energii, co powinno doprowadzić do racjonalizacji jej zużyciu - mówi WNP.PL Jacek Łukaszewski.
Zobacz całą rozmowę z prezesem Schneider Electronic Polska Jackiem Łukaszewskim:
W transformacji powinny także pomagać opłaty energetyczne, które powinny być spożytkowane na ten cel, a nie (jak to było w ostatnich latach) po prostu "przejadane", czy też przeznaczane na chybione inwestycje, jak choćby próba budowania elektrowni węglowej w Ostrołęce.
Jak podkreślił Łukaszewski, środki z opłat to jeden z najważniejszych elementów finansowania zmian w energetyce.
Ponadto jak zauważył, musimy dostosować się też do zmieniającego się świata.
- Coś, co było akceptowalne, już takim nie jest. Sami przedsiębiorcy dostrzegają i analizują ślad węglowy w swojej działalności. Każda chcąca przyciągnąć inwestorów gmina, będzie musiała brać pod uwagę, czy zaopatrzenie jej w energię jest związane z kopalinami, czy jest to energia "zielona". Na całym świecie widzimy już zmiany klimatu. To wpływa na koszt wody, żywności, migracje. Widać więc, że zmiany w energetyce muszą następować. Stopniowo, ale nieuchronnie - zaznacza prezes Schneider Electric Polska.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie