EEC 2019

Inwestycje infrastrukturalne – od Bałtyku po Karpaty. Współpraca państw Europy Środkowej i Południowej

Michał Wroński
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Żeby poziom rozwoju infrastruktury Europy Wschodniej i Zachodniej się zrównał, trzeba by do roku 2025 zainwestować w ten sektor ok. 616 miliardów euro, czyli ponad dwa razy więcej, niż wydaliśmy na ten cel przez ostatnie dwadzieścia lat. Czy jednak tylko pieniądze są tym czynnikiem, który spowalnia budowę dróg i kolei w tej części Europy? W największe z tych przedsięwzięć nieraz zaangażowane jest po kilka krajów regionu. To zaś wymaga koordynacji działań i wspólnych zabiegów na rzecz pozyskiwania finansowania. Nie jest to rzeczą łatwą, choć politycy przekonują, że akurat nie to stanowi dziś największą barierę dla transgranicznych inwestycji.

    GALERIA  9 ZDJĘĆ


    • Będziemy testować wykorzystanie partnerstwa publiczno-prywatnego do finansowania dużych inwestycji drogowych - zapowiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Resort zastanawia się nad takim finansowaniem w kontekście m.in. dróg ekspresowych S6 i S10.

    • Zagrożeniem są te firmy, które przejmują zamówienia często za cenę, którą my nazywamy rażąco niską, a Krajowa Izba Odwoławcza uznaje argumenty oferenta i musimy zgadzać się na tę realizację. To duże zagrożenie terminowe – ocenia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

    • Polski odcinek trasy Via Baltica ma być gotowy w 2021 r. Na to, żeby dotrzeć nią do Tallinna, trzeba będzie jednak poczekać do roku 2035. Trwają też intensywne prace na polskim odcinku Via Carpatii - najbardziej zaawansowany odcinek tej trasy jest obecnie na Lubelszczyźnie, wyzwaniem dla drogowców mogą okazać się roboty na Podkarpaciu.

    • Jerzy Kwieciński, Andrzej Adamczyk, Tālis Linkaits (minister transportu Łotwy), Rokas Masiulis (minister transportu i komunikacji Litwy), Petra Ponevács-Pana, podsekretarz stanu ds. inwestycji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad wzięli udział w dyskusji "Inwestycje infrastrukturalne - od Bałtyku po Karpaty. Współpraca państw Europy Środkowej i Południowej", która odbyła się podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie