EEC 2019

Przyszłość cyfrowej Europy

Piotr Myszor
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Regulacje a wolność, prywatność a bezpieczeństwo – to jedno z zagadnień poruszanych podczas sesji "Przyszłość cyfrowej Europy" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Paneliści mówili m.in. o unijnym prawie i postawie instytucji wobec cyberzagrożeń. Przedstawiono również opinie europejskich firm na temat biznesowych realiów cyfrowej transformacji.

W dyskusji moderowanej przez Piotra Kraśkę wzięli udział Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland, Michał Kanownik, prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska, Marcin Olender, Head of Government Affairs and Public Policy Google Poland, Justyna Orłowska, dyrektor GovTech Polska, Alex Segrove, Head of International Delivery for the Government Digital Service Wielkiej Brytanii oraz Roman Szwed, prezes zarządu Atende.

GALERIA  9 ZDJĘĆJednym z poruszanych tematów było znaczenie Internetu jako źródła informacji. - Kiedyś czytano gazetę lub oglądano telewizję, to były informacje, za które redakcja brała jakąś odpowiedzialność. Teraz młodzi zaglądają na portale społecznościowe i czytają czasami kompletne, anonimowe bzdury. Ludzie przestają czerpać prawdziwe informacje i nawet nie wiedzą, jak je odróżnić od kłamstw – mówił Roman Szwed.

W Internecie noblista jest tak samo ważny jak ostatni głupek wioskowy, stąd np. ruchy antyszczepionkowe – przyznał Piotr Kraśko i dodał, że jakaś tama dla głupoty powinna być.

Marcin Olender bronił sieci: To nie pauperyzacja, ale demokratyzacja procesu. Wskazał, że choć skupiamy się na patologiach, to 99 proc. zawartości sieci to niewinne lub wartościowe treści. - Nie ma przycisku pozwalającego jednym ruchem zatrzymać głupotę, ale można sięgać po bardziej subtelne środki. Staramy się tak ustawiać nasze algorytmy, żeby nie podsuwały głupot, ale kierowały w stronę bardziej wartościowych treści – powiedział Marcin Olender.

Najlepszą metodą walki z głupotą w Internecie jest konfrontacja z faktami. Kto wierzy w płaską Ziemię, niech się tym chwali w sieci i zobaczy, co mu inni napiszą – powiedział Michał Kanownik.

- To nic nie da, bo płaskoziemcy gadają tylko z płaskoziemcami – odpowiedział moderujący sesję Piotr Kraśko.

Adam Góral, prezes Asseco Poland, uważa, że jedyną odpowiedzią jest odpowiednia edukacja. – Jeżeli nie będziemy uczeni w dobrych szkołach i oddamy Internet tym, którzy chcą kłamać, to prawda musi przegrać – powiedział.

Istnienie fake newsów mierzymy w setkach lat – zawsze była jakaś forma propagandy, szczególnie w polityce. Obecna sytuacja jest po prostu manifestacją tego zjawiska na miarę naszych czasów, wynikającą z istnienia narzędzia do ich rozprzestrzeniania – powiedziała Alex Segrove.

Oprócz zagrożeń związanych z dostępnością kanału informacyjnego, jakim jest Internet, paneliści wskazali szereg nowych możliwości, jakie niesie cyfryzacja. Nowoczesne technologie przejmą część pracy wykonywanej obecnie przez ludzi, czego nie należy rozpatrywać w kategoriach zabierania komuś pracy, ale zmiany jej charakteru. Justyna Orłowska jako przykład podała pracę pielęgniarek. – Dziś pielęgniarki przede wszystkim pilnują dawkowania leków. Kiedy to działanie zostanie zautomatyzowane, będą miały czas na rozmowy z pacjentami i pomaganie im – mówiła.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie