EEC 2019

Zrównoważony transport w miastach

PortalSamorządowy.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ustawa o elektromobilności to implementacja unijnej dyrektywy. Problem w tym, że rząd nie dał jednocześnie samorządom żadnego realnego wsparcia tego procesu. To one muszą wymienić autobusy czy dostarczyć ładowarki do samochodów elektrycznych - mówi Marcin Korolec, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, minister środowiska w latach 2011-2013. Samorządy mają różne podejście do walki o czyste powietrze. Jedne stawiają na strefy bezemisyjne, inne na wymianę taboru transportu zbiorowego. Jednak zarówno samorządowcy, jak i specjaliści z różnych dziedzin są zgodni - potrzeba wspólnej polityki klimatycznej, która połączy w działaniach władze lokalne, centralne i te na szczeblu europejskim.

    GALERIA  9 ZDJĘĆ

  • W Polsce wciąż jest niska świadomość społeczna. Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który wciąż zezwala na import starych diesli. Tysiące takich "trupów" co roku zalewa nasze ulice i miasta - uważa Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

  • Wszystkie miasta powinny zrozumieć, że zamiana autobusu spalinowego na elektryczny ma realny wpływ na środowisko. Problemem za kilka lat mogą być jednak pieniądze. Elektryczne pojazdy są droższe i musimy - póki jeszcze jest czas - zagwarantować w przyszłym budżecie odpowiednie środki dla samorządów - ostrzega Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

  • Jakie jeszcze rozwiązania mogą, stosują lub powinny stosować polskie samorządy w ramach rozwijania bezpiecznego dla środowiska transportu? O tym rozmawiali paneliści dyskusji "Zrównoważony transport w miastach" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.



O zrównoważonym rozwoju transportu będzie można mówić tylko wtedy, jeśli władze wszystkich szczebli obiorą wspólny kierunek, a świadomość społeczna rozwinie się w kierunku troski o środowisko - takie wnioski można wysnuć po debacie "Zrównoważony transport w miastach", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Pomysły jak tego dokonać są różne. Kiedy jedni mówią o konieczności zaostrzenia przepisów, inni odpowiadają, że może się to spotkać z oporem społecznym. Jedne miasta stawiają na bezemisyjny transport elektryczny, inne kupują autobusy hybrydowe, a jeszcze inne chcą zamykać centra miast dla ruchu samochodowego.

Całość do przeczytania na Portalu Samorządowym.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie