EEC 2019

Wciąż w smogu

PortalSamorzadowy.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bez zmian w prawie i systemowych rozwiązań zapewniających sprawdzone informacje na temat źródeł zanieczyszczenia powietrza pieniądze inwestowane w walkę ze smogiem nie będą przynosić zakładanych efektów. Trzeba najpierw precyzyjnie zlokalizować przyczynę problemu, by wiedzieć, co tak naprawdę chce się zmienić. Dymiący komin jest efektownym symbolem, ale tak naprawdę stanowi zaledwie jeden z elementów łańcucha zaszłości i zaniedbań, który dziś musimy rozmontować.

    GALERIA  11 ZDJĘĆ

  • W Polsce o niskiej emisji generalnie nie wiemy praktycznie nic – stwierdza Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze. Dlatego proponuje, by kominiarze przy okazji dokonywanych przez siebie przeglądów instalacji grzewczych wpisywali do specjalnej bazy informacje o użytkowanych przez mieszkańców kotłach.

  • Postulat ewidencji kotłów popiera Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsce. Jak przypomniał, Polska od 1982 roku jest stroną konwencji o ochronie powietrza i ma pełne prawo podejmować działania zmierzające do policzenia funkcjonujących na swoim terenie kotłów.

  • - Problemem jest ubóstwo ekonomiczne, wielu naszych potencjalnych klientów nie stać na gaz. Może rozwiązaniem byłaby taryfa socjalna - podpowiada Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

  • - Rewolucja elektromobilności może wypchnąć z Europy Zachodniej całą masę „klasycznych” samochodów, które trafią na rynki Europy Wschodniej. W kontekście smogu może to być długofalowo problem równie istotny jak ten związany z ogrzewnictwem - ostrzega Marcin Lewenstein, innovation officer z InnoEnergy Poland Plus.


Piotr Woźny, Kamil Wyszkowski, Marcin Lewenstein, Izabela Domogała (członek zarządu województwa śląskiego), Jacek Ławrecki (dyrektor ds. komunikacji na Polskę i kraje bałtyckie w Fortum), Artur Michalski (zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) oraz Jacek Szymczak (prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie) wzięli udział w dyskusji "Wciąż w smogu", która odbyła się podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.


« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie