EEC 2019

Miasta – generatory rozwoju

PortalSamorzadowy.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozwój współczesnego miasta niemożliwy jest bez świetnego nim zarządzania, a to oznacza codzienne zmaganie się z problemami.  Wśród najistotniejszych wyzwań samorządów ostatnich lat są gospodarka odpadami, rewitalizacja, transport i komunikacja zbiorowa. Odpowiednie podejście do tych zagadnień będzie sprzyjać rozwojowi każdego miasta.

    GALERIA  5 ZDJĘĆ

  • Wyzwaniom nie zawsze udaje się podołać - przyznali uczestnicy sesji „Miasta - generatory rozwoju” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Ale są też dobre przykłady.

  • Władze Świdnika stanęły przed wyzwaniem, jak zidentyfikować osoby, które nie płacą za wywóz śmieci. Problem rozwiązała specjalnie przygotowana aplikacja.

  • Tomasz Ossowicz, koordynator w Biurze Rozwoju Wrocławia zwraca uwagę, że rewitalizacja na pewno daje korzystną zmianę, ale może także generować problemy.

  • Podobnie jak dla organizmu ludzkiego lepszy jest głód niż przejedzenie, tak dla miasta lepsze jest niedoinwestowanie niż przeinwestowanie - uważa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.



Rozwój miasta to coś, co leży na sercu każdemu włodarzowi. Wielu z nich rozwój miasta pojmuje jako codzienne stawianie czoła codziennym wyzwaniom. - Rozwój ma sens tylko wtedy, kiedy zwiększa jakość życia - mówi Tomasz Ossowicz, koordynator w Biurze Rozwoju Wrocławia. 

W Świdniku jakość życia przez lata budował największy zakład w tym mieście - produkująca samoloty i helikoptery wytwórnia PZL-Świdnik. Miasto powstało zresztą w związku z budową tych zakładów. - jego sytuacja przekładała się na wiele dziedzin oraz życie osobiste większości mieszkańców. Był to też największy dłużnik miasta, po prywatyzacji inwestor spłacił cały dług. Dziś jesteśmy jedynym miastem tej wielkości, które nie ma kredytu. To też wpływa na jakość życia mieszkańców - wyjaśnia Ewa Jankowska, sekretarz Świdnika.

Włodzimierz Łoziński, prezes Vooom (producenta aplikacji mobilnej integrującej miejską mobilność), zgadza się z tym twierdzeniem. - Podobnie jak w firmie, w mieście najważniejsi są ludzie. To ludzie budują miasto i decydują, jak wygląda – uważa Włodzimierz Łoziński.

Tyle, że wyzwań, które przyczyniają się do rozwoju, jest w mieście więcej niż w firmach.

Trudno wyobrazić dziś sobie rozwijające się miasto bez sprawnego systemu zagospodarowania odpadami. Ostatnie lata pokazują, że wiele ośrodków sobie z tym nie radzi, gospodarka odpadami jest jednym z istotniejszych wyzwań samorządów ostatnich lat jest. Gminy mają problem na przykład z ewidencją osób, które na ich terenie powinny płacić za wywóz śmieci.

Dotknęło to m.in. władze Świdnika. Miejski samorząd postawił przed sobą zadanie, by zidentyfikować osoby, które nie płacą za wywóz śmieci, tzn. mieszkają na terenie gminy, ale nie są wpisane w deklaracje śmieciowe.

– Wyszliśmy z założenia, że osoba, która nie pojawia się w bazie dotyczącej wywozu odpadów, może pojawić się w innych bazach danych. Przykładowo, jeżeli adres danej nieruchomości pojawił się w bazie oświatowej, przedszkolnej, świadczy o tym, że tam mieszka dziecko – mówi Ewa Jankowska, sekretarz Świdnika.

Czytaj więcej na PortalSamorzadowy.pl

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie