EEC 2019

Nowoczesna logistyka i magazyny

PropertyNews.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Via Carpatia, Nowy Jedwabny Szlak, czy CPK - jeśli wszystkie te projekty zostaną zrealizowane, możemy liczyć na ogromny wzrost pozycji Polski na arenie międzynarodowej – to jeden z wniosków w dyskusji "Nowoczesna logistyka i magazyny" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2019. Branża logistyczna i magazynowa liczy na wielkie przedsięwzięcia infrastrukturalne, ale nie czeka z założonymi rękami.

Polska logistyka i rynek magazynowy przeszły dużą metamorfozę, a – jak zapewnia Marek Dobrzycki, Managing Director, Panattoni Europe - rynek zmienia się diametralnie. - Budujemy więcej i coraz częściej są to obiekty liczące 100-150 tys. mkw., podczas gdy wcześniej standardem była budowa budynku o powierzchni 50 tys. mkw. Notujemy dwukrotnie większe średnie transakcje najmu niż pięć lat temu – wyliczył Marek Dobrzycki. - Dużym zmianom uległ również rynek kapitałowy. Polska stała się krajem o wiele płynniejszym; w tej chwili na naszym rynku brakuje gotowych produktów, które mogłyby kupić fundusze.

GALERIA  8 ZDJĘĆ

Potwierdzeniem są dane z rynku. - Od 2014 roku polski rynek powierzchni magazynowych i logistycznych urósł dwukrotnie - mówił Tom Listowski, Cresa, Partner, Dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią. - Na przestrzeni pięciu lat inwestorzy i deweloperzy dostarczyli około 8,5 mln mkw. zasobów magazynowych, produkcyjnych i logistycznych, co plasuje Polskę na trzecim miejscu wśród wszystkich europejskich rynków logistycznych.

Ekspert Cresy zwrócił również uwagę na ogromną dynamikę rynku najmu w okresie ostatnich trzech lat. - Tylko w 2016 r. powierzchnia objęta transakcjami najmu osiągnęła poziom 3,5 mln mkw., w 2017 - 4,5 mln mkw., w roku 2018 - około 4 mln mkw., a tylko w pierwszym kwartale br. wynajęto około mln mkw. powierzchni - wyliczył Tom Listowski.

Głównym najemcą nowoczesnych obiektów magazynowych są niezmiennie operatorzy logistyczni, sieci handlowe, branża automotive, jednak motorem napędzającym w ostatnim czasie branżę jest boom e-commerce. - Biorąc pod uwagę duże transakcje - powyżej 50 tys. mkw. - około 70 proc. wolumenu najmu trafia do firm z tego sektora – mówił Marek Dobrzycki.

To nie jedyny kierunek zmian, którym w ostatnim czasie podlegał rynek. Zmiany profilu i oczekiwań najemców przełożyły się również na metamorfozę samych obiektów, wyposażenia w automatykę i nowoczesne technologie. Jak podkreśla Managing Director Panattoni Europe, rozwijająca się infrastruktura drogowa otworzyła również nowe lokalizacje, w tym Białystok, Lublin, Szczecin. - Jedynym problemem jest dostępność siły roboczej - mówi Marek Dobrzycki.

Pełna relacja z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, pod hasłem "Nowoczesna logistyka i magazyny" dostępna jest na portalu PropertyNews.pl

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie