EEC 2019

Koszty energii – teraz efektywność

PropertyNews.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Możliwości rozwoju efektywności energetycznej jest wiele, a opłacalność projektów bardzo duża - to jeden z wniosków w dyskusji na temat „Koszty energii - teraz efektywność” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Rynek efektywności energetycznej ma ogromny potencjał. Dysponujemy odpowiednią technologią, modelami biznesowymi, które pozwalają na obniżenie kosztów i nakładami inwestycyjnymi. Brakującym elementem układanki jest brak świadomości końcowych użytkowników - mówił Alexandre Farion, członek zarządu, dyrektor handlowy Grupy Veolia w Polsce i podał przykład: - Zainstalowaliśmy nasze rozwiązania pozwalające obniżyć koszty energii o ok. 12 proc. w 300 budynkach w Warszawie. W każdym liczącym około 100 mieszkań budynku, według naszych obliczeń, można zaoszczędzić ok. 50 tys. zł. Dlaczego ten model biznesowy został zastosowany w nielicznym „gronie” naszych klientów? Bo użytkownicy nie zdają sobie sprawy z tego, ile mogą zaoszczędzić poprzez wdrożenie nowej technologii. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia.Z tą opinią zgodził się Mariusz Kondraciuk, Siemens Sp. z o.o., dyrektor Siemens Smart Infrastructure. - Niska świadomość w połączeniu z obawami dotyczącymi wysokich kosztów inwestycji w efektywność energetyczną jest dużą barierą - dodał.

GALERIA  10 ZDJĘĆ

- Coraz ważniejsze jest nie to, ile energii zużywamy w ciągu tygodnia, czy miesiąca, tylko miarą efektywności energetycznej jest to, w której minucie czy godzinie, chcemy z tej energii korzystać. Jeśli w naszym najbliższym otoczeniu będzie pracowała farma fotowoltaiczna lub inne urządzenie generujące energię ze źródeł odnawialnych, to wówczas cena korzystania energii w danej chwili będzie relatywnie niska – zwraca uwagę Grzegorz Nowaczewski, prezes zarządu Virtual Power Plant. - Jego zdaniem, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy obecne regulacje sprzyjają implementacji różnych usług efektywności energetycznej - nawet jeśli wdrożenie tych usług jest stosunkowo niskim kosztem. - Odpowiedź brzmi: nie, choć mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni - mówi.

- Firmy energetyczne starają się przekonać odbiorców do usług czy technologii, których, na dzień dzisiejszy, nie da się uzasadnić ekonomicznie, bowiem uwarunkowania cenowe energii nie premiują tego typu działań - podsumował Krzysztof Kochanowski, wiceprezes zarządu, dyrektor generalny, Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii (PIME). Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie