EEC 2019

Technologie przyszłości w energetyce

Dariusz Ciepiela
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska elektroenergetyka już zaczęła się zmieniać, wyraźnie rośnie liczba prosumentów, stosujących przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne. Na znaczeniu będą zyskiwały systemy zarządzania siecią energetyczną i inteligentne liczniki.

    GALERIA  10 ZDJĘĆ

  • Żaden sektor nie jest tak regulowany jak energetyka, np. chemia i hutnictwo są regulowane znacznie mniej. W efekcie regulacje często blokują rozwój energetyki - mówili uczestnicy panelu "Technologie przyszłości w energetyce"który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

  • W polskiej energetyce strategie często pojawiają się kilka miesięcy przed wyborami, a to nie jest okres na przedstawianie nowych pomysłów, tylko na podsumowanie tego, co udało się zrealizować. 

  • Często firmy energetyczne nie wykorzystują w pełni posiadanych przez siebie urządzeń, tak jest np. z inteligentnymi licznikami. 



- W Polsce panuje przekonanie, że nie potrzebujemy strategii, że transformacja energetyczna sama się zrobi. Strategie pojawiają się kilka miesięcy przed wyborami, a to nie jest okres na przedstawianie nowych pomysłów, tylko na podsumowanie tego, co udało się zrealizować – mówi Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

1800 poprawek


Pod koniec roku 2018 Ministerstwo Energii przedstawiło projekt Polityki energetycznej Polski do roku 2040. Wciąż czekamy na finalną wersję dokumentu, prace nad nią trwają, warto wspomnieć, że do projektu złożono 1,8 tys. poprawek.

W ocenie Joanny Maćkowiak-Pandery największym problemem w projekcie polityki energetycznej jest kwestia węgla brunatnego, który po roku 2030 będzie zmniejszał swój potencjał. To prawie 9 tys. MW mocy zainstalowanej, które trzeba będzie zastąpić.

Ważnym problemem, tylko w niewielkim stopniu zaznaczonym w projekcie dokumentu, jest rozwój ciepłownictwa, w niewielkim stopniu jest też mowa o kogeneracji.
Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii
W projekcie polityki energetycznej są także i inne braki.

- Bardzo mało w Polsce mówi się o dekarbonizacji, decentralizacji i digitalizacji energetyki. Do tego dochodzą procesy społeczne jak demokratyzacja - mówił Jakub Miler, prezes InnoEnergy Central Europe.

Niewykorzystany potencjał klastrów


W jego ocenie w UE wciąż niewykorzystany potencjał tkwi w klastrach energetycznych, które mogłyby być organizmami samobilansującymi się, równoważącymi podaż i popyt, dzięki czemu miałyby ograniczać koszty energii, jak i emisje.

Jakub Miler zwracał uwagę, że w projekcie polityki energetycznej mowa jest o rozwoju energetyki jądrowej oraz budowie bloku 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka. Problemem jest jednak to, że nie wskazano źródeł finansowania tych inwestycji.
Jakub Miler, prezes InnoEnergy Central Europe
Nie wszyscy paneliści dostrzegają nadzieję w klastrach energii.

- Klastry są przykładem nadziei, że będzie to coś znaczącego, że gmina postawi sobie np. biogazownie i ciepłownie, ludzie będą w to inwestować, dzięki czemu będą mieć tanią energię. W praktyce klastry okazały się umowami pomiędzy przedsiębiorstwami, tylko w nielicznych przypadkach starają się one być platformą wymiany wiedzy - ocenił Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Fotowoltaika rozwinie się w wielkim stylu


W jego ocenie w Polsce bardzo szybko będzie rozwijała się fotowoltaika. W 2019 r. łączna moc instalacji fotowoltaicznych przekroczyła 650 MW. Jak prognozuje Dawid Zieliński, do końca 2019 r. liczba ta przekroczy 1 tys. MW, a za dwa lata przekroczony zostanie potencjał 3 tys. MW.
Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy
Nieustająco omawianą technologią jest energetyka jądrowa.  W dyskusji o energetyce jądrowej pojawiają się m.in. wątki nowych reaktorów średniej mocy (Small Modular Reactors - SMR) o mocy od ok. 200 do 500 MW.

- Duże elektrownie jądrowe być może nie są najlepszym rozwiązaniem, warto się zastanowić nad reaktorami SMR. Wierzę, że to będzie przełom. Tego typu reaktory będą mogły produkować także ciepło. Może być seryjna produkcja takich reaktorów, więc będą one tańsze niż duże jednostki - prognozuje Roman Szwed, prezes Atende. 

 

Podkreśla, że elektrownia jądrowa za bardzo nie różni się od elektrowni węglowej, wiele jest elementów wspólnych.

Pozytywne skutki zapóźnienia


W ocenie Romana Szweda w sektorze energetycznym warto eksperymentować i prowadzić badania warte kilkadziesiąt-kilkaset milionów złotych. 

Inną rozwijającą się technologią w Polsce są inteligentne liczniki. Do 2026 r. mają one stanowić 80 proc. wszystkich zainstalowanych w sieci liczników. Obecnie tylko kilka procent stosowanych liczników stanowią inteligentne urządzenia. Jak mówi Roman Szwed, to opóźnienie może mieć dobre strony: w tym czasie technologie inteligentnych liczników bardziej się rozwiną, a same urządzenia potanieją. Koszt jednego licznika to kilkaset złotych, ale pomnożony przez miliony odbiorców daje już olbrzymie kwoty.
Roman Szwed, prezes Atende
- Firmy energetyczne stosują inteligentne liczniki przede wszystkim do zdalnego odczytu, jako część systemów bilingowych. Możliwości inteligentnych liczników są jednak dużo większe, na podstawie danych przez nie zebranych można zarządzać popytem u odbiorców końcowych -  komentuje Radosław Stojek, wiceprezes Matex Controls, spółki z grupa Dalkia. 

Oszczędzać można bardziej


Zwraca uwagę, że jeszcze nie w pełni wykorzystywane są możliwości oszczędzania energii. Niedawno Matex Controls wdrożył rozwiązanie, dzięki któremu w sieci kin w Rumunii, na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych możliwe będzie zaoszczędzenie średnio 15-25 proc. energii, w skrajnych przypadkach może to być nawet 64 proc.

W ocenie Radosława Stojka, wiceprezesa Matex Controls, przyszłość efektywności energetycznej to połączenie konsumpcji z produkcją, rozwijać się będą także systemy inteligentne, produkujące energię wtedy, kiedy jest ona potrzebna.
Radosław Stojek, wiceprezes Matex Controls, spółki z grupa Dalkia
W Polsce dużym problemem jest ubóstwo energetyczne, dotykające ok. 12 proc. społeczeństwa.

- Przyczyną wcale nie są kwestie finansowe, ubóstwo finansowe i energetyczne pokrywa się tylko w ok. 1/3 przypadków. Drugą ważną kwestią są zachowania i to, czy umiemy oszczędzać, a trzecia kwestia to technologia - mówi Aleksandra Stępniak, konsultantka ds. efektywności energetycznej w Danfoss Poland.

Niski standard polskich budynków


Przypomina, że wiele budynków mieszkalnych, zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, ma niski standard energetyczny. W Skandynawii problem ubóstwa energetycznego jest marginalny, znacznie większy jest w takich państwach jak Hiszpania czy Grecja, gdzie nie przywiązywano do niego dużej uwagi.

Aleksandra Stępniak z Danfoss Poland zwraca uwagę, że nowej dyrektywie UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków bardzo wiele miejsca poświęcono efektywnym źródłom ciepła i chłodu, optymalizacji przepływów energii, wentylacji, ciepłej wodzie użytkowej.
Aleksandra Stępniak, konsultantka ds. efektywności energetycznej w Danfoss Poland
- Żaden sektor nie jest tak regulowany jak energetyka, np. chemia i hutnictwo są regulowane znacznie mniej – ocenia Iga Lis, partner w praktyce energetyki i projektów infrastrukturalnych i lider zespołu sektora chemicznego w kancelarii CMS.

Największy taki projekt w UE


Podkreśla, że w projekcie Polityki energetycznej brakuje kwestii zarządzania systemem energetycznym, a to będzie miało coraz większe znaczenie. Obecnie Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wdrażają informatyczny system zarządzania rynkiem bilansującym energii elektrycznej. Będzie to największy w UE rynek energii zarządzany w ten sposób.

Iga Lis zwraca też uwagę, że młodsze pokolenia nie są lojalnymi konsumentami, co będzie miało znaczenie także dla przedsiębiorstw energetycznych. Część klientów będzie z pewnością wybierała droższą ofertę, ale czystszą.
Iga Lis, partner w praktyce energetyki i projektów infrastrukturalnych i lider zespołu sektora chemicznego w kancelarii CMS
Wydawaniem pieniędzy na badania nad technologiami mogącymi znaleźć zastosowanie w polskiej energetyce zajmuje się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

- Jednym z realizowanych w NCBiR programów jest 200+, zakładający modernizację istniejących bloków w polskich elektrowniach. Wstępnie wybrano 6 firm, które przedstawiło swoje koncepcje modernizacji, docelowo zostanie wybrana jedna lub dwie technologie – informuje Agnieszka Jakubiak, koordynator projektu energia i odnawialne źródła energii z działu koordynatorów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).
Agnieszka Jakubiak, koordynator projektu energia i odnawialne źródła energii z działu koordynatorów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR)
NCBiR zajmuje się także technologiami magazynowania wodoru.

Agnieszka Jakubiak z NCBiR zapewnia, że będą poszukiwane nowe projekty przedstawiane m.in. przez małe, bardzo innowacyjne firmy.

Debatę moderował Robert Tomaszewski, starszy analityk ds. energetycznych w Polityka Insight.
Robert Tomaszewski, starszy analityk ds. energetycznych w Polityka Insight

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie