EEC 2019

Zmiana pokoleniowa w biznesie

PulsHR
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W Polsce funkcjonują około 3 miliony firm. Szacuje się, że 1/3 z tego, czyli prawie milion, to firmy rodzinne. Patrząc na strukturę wieku właścicieli tych biznesów, wyraźnie widać, że nadchodzi czas zmiany, zmiany pokoleniowej. Czy polscy sukcesorzy są przygotowani do przejęcia sterów? Czy nestorzy mają plan na przeprowadzenie tego najważniejszego w swojej karierze procesu?

    GALERIA  10 ZDJĘĆ

  • W polskim biznesie nadchodzi wielka fala sukcesji. Właściciele firm, którzy zakładali biznesy w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, dzisiaj mają około 50 lat i stają przed fundamentalnym pytaniem "co po mnie?".

  • Jednym z naturalnych rozwiązań jest przekazanie firmy w ręce kolejnego pokolenia. A to oznacza transfer nie tylko własności firmy, czyli zmiany pozycji w CEIDG.

  • O tym, jak przeprowadzić sukcesję, by firma przetrwała, dyskutowali przedstawiciele dzisiejszych nestorów i sukcesorów podczas sesji "Zmiana pokoleniowa w biznesie", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.



- Sukcesja to najważniejszy biznes, który właściciel firmy musi zrobić - mówi Jerzy Bar, twórca i właściciel firm rodzinnych Towarzystwo Inwestycyjne BTA, fundator Polskiego Klubu Nestora i Sukcesora.

Jak to zrobić, by firma przetrwała? Właściciele firm szykujący się do sukcesji, jak i ich następcy przekonują, że całą rzecz sprowadzić można... do czterech liter "W". Wiedzy - Władzy - Wartości - i wreszcie - Własności. Ich zdaniem udany transfer od nestora do sukcesora tych czterech obszarów daje szansę na powodzenie sukcesji.

Większość z szykujących się dziś do sukcesji właścicieli firm łączą podobne doświadczenia. Zaczynali w trudnych czasach, gdy w Polsce kształtował się kapitalizm. Działali po omacku, ucząc się na własnych błędach.

Henryk Orfinger, założyciel i prezes firmy Dr Irena Eris, wspomina, że 30 lat temu, gdy zaczynał biznes z żoną, nie istniało jeszcze pojęcie kapitalizm, chyba że ten według Karola Marksa; nie do końca wiadomo było, co to marketing, o sukcesji już w ogóle nie wspominając.

 Działaliśmy intuicyjnie, nie mając pojęcia nie tylko o przekazywaniu biznesu, ale i o jego prowadzeniu w ogóle. Nasze dzieci to zupełnie inne pokolenie, bogatsze o nasze biznesowe doświadczenia, dobrze wykształcone i przygotowane do tego, jak funkcjonować w biznesie  dodaje. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie