W wielu krajach coraz częstsza jest dyskusja o zapewnieniu dostaw ropy naftowej i paliw. O tym, jak ostatnie inwestycje paliwowe wpłynęły pod tym względem na bezpieczeństwo naszego kraju, mówi WNP.PL Igor Wasilewski, prezes PERN.

O tym, jak ważne dla bezpieczeństwa paliwowego kraju są trwałe i stabilne szlaki dostaw, boleśnie przekonują się mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Choć tam głównym problemem jest brak kierowców rozwożących paliwo, to zarazem zadaje się pytanie, czy w ostatnich latach po prostu nie inwestowano zbyt mało w infrastrukturę paliwową...

Tymczasem w naszym kraju toczyły się - i wciąż się toczą - bezprecedensowe inwestycje w logistykę paliw. Setki milionów złotych przeznaczane są na nowe pojemności magazynowe (zarówno w przypadku ropy naftowej, jak i już gotowych paliw), a także w inwestycje liniowe – choćby nowy rurociąg do Trzebini.

Wykonuje je Grupa PERN, która jest krajowym i regionalnym liderem logistyki surowcowo-paliwowej. Firma już teraz zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych, posiada około 4,1 mln m sześc. pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 2,2 mln m sześc. na paliwa płynne.

Czytaj też: Nadchodzą decydujące chwile dla fuzji Orlenu i Lotosu

Dysponuje też – co kluczowe dla bezpieczeństwa paliwowego kraju – morskim terminalem przeładunkowym o mocy 40 mln ton ropy naftowej i paliw płynnych rocznie.

To jednak nie wszystko: spółka chce rozwijać działalność. Stąd, jak mówi WNP.PL prezes Igor Wasilewski, m.in. plany dotyczące CPK. Firma chciałaby być operatorem infrastruktury paliwowej na lotnisku.

Zobacz zapis rozmowy z Igorem Wasilewskim, prezesem zarządu PERN, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie