Coraz bardziej wyśrubowane cele klimatyczne to dla Grupy Selena okazja do rozwoju nowych produktów. - Te cele wspieraliśmy wcześniej niż Unia Europejska się na to zdecydowała, ale teraz okazuje się, że musimy zrobić jeszcze więcej. W związku z tym w ciągu kolejnego roku albo półtora Selena wypuści na polski i światowe rynki kolejne produkty wspierające efekt klimatyczny - podkreślił w rozmowie z WNP.PL Krzysztof Domarecki, założyciel i główny akcjonariusz Grupy Selena.

  • - Wszędzie w Europie budownictwo ma dobry moment. Już w zeszłym roku ludzie wrócili do remontów, a deweloperzy - do budowania nowych mieszkań czy budowli komercyjnych, więc popyt jest i spodziewamy się, że on jeszcze "przez chwilę" będzie - zaznaczył Krzysztof Domarecki w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
  • Jak zaznaczył, Grupa Selena przygotowuje się do akwizycji na rynku europejskim.
  • Te procesy spowalnia jednak pandemia. - Analizujemy różne podmioty, ale idzie to dużo wolniej niż byśmy chcieli - wskazał założyciel i główny akcjonariusz Grupy Selena.



Krzysztof Domarecki odniósł się do dobrych wyników Grupy Selena w pierwszym półroczu 2021 roku.

- Rzeczywiście, mamy znaczny wzrost sprzedaży - rok do roku o 30 proc. To w naszej branży nie zdarza się na co dzień, ale pamiętajmy, że w zeszłym roku mieliśmy efekt pandemii, w związku z tym my na ten przyrost patrzymy spokojnie w kategoriach kilkuletnich; ale wciąż to jest wzrost dwucyfrowy - ocenił Krzysztof Domarecki.

Jak zauważył, sytuacja na rynku powoduje, że nie da się uciec od wzrostu cen materiałów budowlanych. Wskazał na kilka głównych powodów, które o tym decydują.

- Rynek materiałów budowlanych podlega bardzo dużej presji cenowej - ze względu na to, że czynniki kosztotwórcze doyczące wytwarzania i transportu materiałów budowlanych uległy bardzo dużym zniekształceniom, wynikającym - po pierwsze - z deficytu niektórych surowców na świecie, po drugie - ze wzrostu kosztów transportu, a po trzecie - również z wykorzystywania przez wielkie koncerny chemiczne swojej pozycji quasi-monopolistycznej na globalnych rynkach. To powoduje, że nikt nigdzie na świecie nie jest w stanie uciec od wzrostu kosztów materiałów budowlanych i kreuje to bardzo duże napięcia na rynku - powiedział założyciel i główny akcjonariusz Grupy Selena.

Jak dodał, wzrost cen jest związany również z bardzo dużym wzrostem popytu.

- Wszędzie w Europie budownictwo ma dobry moment. Już w zeszłym roku ludzie wrócili do remontów, a deweloperzy - do budowania nowych mieszkań czy budowli komercyjnych, więc popyt jest i spodziewamy się, że on jeszcze "przez chwilę" będzie - zaznaczył Krzysztof Domarecki.

Grupa Selena przygotowuje się również do akwizycji na rynku europejskim. Jak podkreślił jej założyciel i główny akcjonariusz, chodzi o producentów materiałów budowlanych, choć nie tylko z branży chemii budowlanej.

- Jesteśmy w procesie analitycznym dotyczącym kilkunastu podmiotów w różnych częściach Europy. Nie spodziewaliśmy się, że jednak w zakresie M&A, czyli przejęć, pandemia znacznie spowalnia procesy zarówno po stronie przeprowadzenia poszczególnych elementów badań, jak i również po stronie decyzyjnej i po stronie wyceny. W związku z tym analizujemy różne podmioty, ale idzie to dużo wolniej niż byśmy chcieli - powiedział Krzysztof Domarecki.

Jak zaznaczył, Selena wspierała cele klimatyczne nawet wtedy, kiedy nikt o nich jeszcze głośno nie mówił i nie były one zdefiniowane. Dlatego program Fit For 55 jest dużą szansą na rozwój kolejnych produktów.

- My, jako Selena, z czego wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, redukcją emisji CO2 zajmujemy się już 30 lat. Należymy do grupy firm, która materiały izolacyjne rozwija od lat 90, a kolejne generacje pian montażowych, które wprowadzaliśmy na rynki światowe, służyły właśnie redukcji zużycia ciepła, a więc jednocześnie redukcji CO2. Te cele wspieraliśmy wcześniej niż Unia Europejska się na to zdecydowała, ale teraz okazuje się, że musimy zrobić jeszcze więcej. W związku z tym w ciągu kolejnego roku albo półtora Selena wypuści na polski i światowe rynki kolejne produkty wspierające efekt klimatyczny - zapowiedział Krzysztof Domarecki.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie