W Polsce mamy 1500 publicznych stacji ładowania, w tym 600 szybkich stacji DC i 900 wolnych – AC

W Polsce mamy 1500 publicznych stacji ładowania, w tym 600 szybkich stacji DC i 900 wolnych – AC. Pod tym względem stanowimy więc pustynię. Z punktu widzenia inwestorów Polska jest zatem atrakcyjnym krajem. Dzięki ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych mamy e-taryfę i tańsze przyłącza, ale na przyłącze czeka się często dwa lata i dłużej - stwierdziła Katarzyna Sobótka-Demianowska, Head of Emobility Claritas Investments.

Udział samochodów elektrycznych we flocie pojazdów poruszających się po naszych drogach jest jednym z najniższych w Europie, wyprzedzają nas pod tym względem niemal wszystkie kraje z naszego regionu Europy. To problem, ale też szansa. Polska może być bowiem dobrym miejscem na inwestycje dla inwestorów na rynku elektromobilności.

- W Polsce mamy 1500 publicznych stacji ładowania, w tym 600 szybkich stacji DC i 900 wolnych – AC. Pod tym względem stanowimy więc „pustynię”. Z punktu widzenia inwestorów Polska jest zatem atrakcyjnym krajem. Inwestorzy napotykają jednak na liczne problemy związane z lokalizacją i przyłączami. Dochodzi do patologicznych sytuacji, gdy dzierżawcy żądają wygórowanych opłat za wynajem terenu. Dzięki ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych mamy e-taryfę i tańsze przyłącza, ale na przyłącze czeka się często dwa lata i dłużej - stwierdziła Katarzyna Sobótka-Demianowska, Head of Emobility Claritas Investments.

Na temat perspektyw rozwoju infrastruktury ładowania wypowiadał się Przemysław Szywacz, partner w dziale doradztwa podatkowego zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej KPMG w Polsce.

- Perspektywy dotyczące liczby stacji ładowania są optymistyczne. Przewiduje się wzrost liczby punktów szybkiego ładowania nawet o kilka tysięcy, ale inwestorzy mają kilka lat na realizację inwestycji. Nie wydarzy się to więc tak szybko, stacje nie powstaną bowiem w tym czy przyszłym roku -  wypowiadał się Przemysław Szywacz.

*Artykuł powstał podczas debaty „Elektromobilność”, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie