Panel "Agenda 2030 ONZ – plan dla świata" zorganizowano trzeciego dnia EKG 2021.

Czy do 2030 r. uda się zrealizować wszystkie założone w agendzie celów zrównoważonego rozwoju ONZ? A jeśli nie wszystkie, to w przypadku których jest to możliwe, jeśli chodzi o Polskę? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

O realizacji celów zrównoważonego rozwoju na gruncie polskim dyskutowano podczas panelu "Agenda 2030 ONZ – plan dla świata", zorganizowanego w ramach 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Kamil Wyszkowski - dyrektor wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland oraz Weronika Szyszka - wiceprezeska zarządu United Nations Association Poland podkreślili, że realizacja wszystkich 17 celów do 2030 r. jest raczej niemożliwa.

- Właściwie żaden kraj nie zrealizuje wszystkich 17 celów zrównoważonego rozwoju. To wynika z wielu raportów. Polsce prawdopodobnie uda się zrealizować 5, tj. wyeliminować ubóstwo, zapewnić dostęp do edukacji, czystej wody, godnej pracy i stabilnego rozwoju gospodarczego, a także rozwoju lądowego - wyliczyła Weronika Szyszka. - Powinniśmy zakasać rękawy i odejść od „niedasizmu” - dodała.

Wiceprezeska United Nations Association Poland podkreśliła, że jej organizacja stara się 
uświadamiać i promować cele ONZ i zrównoważonego rozwoju.

- Prowadzimy różne warsztaty i programy motywujące do podejmowania oddolnych inicjatyw.
Przykładem jest choćby program Ambasador Zrównoważonego Rozwoju, który będzie miał już drugą edycję dla uczniów, a pierwszą dla studentów. Współpracujemy też z miastami. Tych działań jest dużo.
Oczywiście za 9 lat chcielibyśmy być w miejscu, kiedy katastrofa klimatyczna będzie tylko wspomnieniem - zaznaczyła.

Kamil Wyszkowski wskazał, że dla United Nations Global Compact Network Poland szczególnie ważna jest realizacja dwóch celów - klimatycznego, a także związanego z prawami człowieka i kwestiami równościowymi, np. w aspekcie płci. 

- Jeżeli nie uchronimy świata przed negatywnymi skutkami klimatycznymi, to będziemy mieli różnego rodzaju konflikty, np. o wodę i terytorium - ostrzegł. - Za 9 lat widzę naszą organizację w centrum terapii wstydem. Chcielibyśmy, żeby mainstreamem dyskusji było wdrożenie ekonomii rozwoju i odejście od ekonomii nieskończonego wzrostu - podkreślił Kamil Wyszkowski.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie