Ponad 36 mld euro - to wartość zagranicznych inwestycji w Polsce w 2022 roku. 3,5 mld to inwestycje dokonane przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Krzysztof Drynda, prezes PAIH przewiduje, że 2022 rok będzie równie dobry.

W 2021 r. zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce przy wsparciu Państwowej Agencji Inwestycji i Handlu ponad 3,5 mld euro i przyniosły Polsce 18 tys. nowych miejsc pracy. - To o 800 mln euro więcej niż rok wcześniej i o 700 mln więcej niż w rekordowym do tej pory 2019 r. W całej polskiej strefie inwestycji było jeszcze więcej - to w sumie ponad 36 mld euro, mówi w rozmowie z WNP.PL Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. 

Czy to oznacza, że polityka nowej industrializacji Europy przynosi już efekty? 

Krzysztof Drynda podkreśla, że Polska jest dziś klasyfikowana według różnych rankingów albo w pierwszej trójce, albo w pierwszej dziesiątce krajów pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej. - Polityka uatrakcyjniania polskiej gospodarki, stabilna ekonomia, coraz lepiej rozwinięta infrastruktura i kapitał ludzki to elementy, które składają się na sukces zeszłego roku, podkreśla. 

Jego zdaniem rok 2022 również zapowiada się obiecująco. 

W jakich branżach najchętniej inwestowany jest zagraniczny kapitał? Prezes PAIH wymienia: nowoczesne usługi dla biznesu, sektor IT i centra badawczo-rozwojowe, elektromobilność i motoryzacja.



Zwraca uwagę też na to, że proces ten jest związany raczej z dywersyfikacją produkcji przez światowe koncerny niż z wycofywaniem się przez nie z rynków azjatyckich. Dzieje się tak ze względy na koszty logistyki i chęć zapewnienia bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

Czytaj też: Trzeba skracać procedury administracyjne, by wspomagać inwestycje

PAIH stara się o to, aby rządowy program wspierania inwestycji o strategicznym znaczeniu dla gospodarki funkcjonował na takich samych zasadach jak w 2021 roku, a najlepiej, by część obowiązujących wówczas preferencyjnych kryteriów weszła na stałe do programu. Dzięki temu zdaniem Krzysztofa Dryndy Polska będzie nadal krajem bardzo atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie