EEC Poland
25 kwietnia jest ostatnim dniem XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Przed nami trzeci i ostatni dzień XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W jego trakcie sformułowane zostaną wstępne wnioski i rekomendacje. Zapraszamy do Katowic i online.

Od 23 do 25 kwietnia w Katowicach odbywa się 17. już edycja najważniejszego wydarzenia gospodarczego w Europie Centralnej. Do Katowic na trzydniowy European Economic Congress (EEC) zjechali międzynarodowi i krajowi decydenci, politycy, samorządowcy, a także najważniejsi gracze kluczowych sektorów gospodarki.

Pierwszego dnia poznaliśmy laureatów prestiżowego konkursu Inwestor bez granic. W tym gronie znaleźli się: Boeing, Budimex, ICEYE, 3M, eSky, Sandoz, Saint-Gobain, LipCo Foods, Microsoft oraz Kulczyk Investments. Tytuł Inwestora bez Granic co roku otrzymują odważni polscy inwestorzy dokonujący skutecznych ekspansji w innych krajach oraz zagraniczni inwestorzy lokujący swój potencjał w Polsce.

Rekomendacje Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Szczególny priorytet będą miały w tym roku wnioski, które zwykle formułowane są po Kongresie. Tym razem zyskają one pierwszy kształt już trzeciego dnia EEC, przybierając formę rekomendacji i zostaną przedstawione w trakcie sesji z udziałem krajowych polityków ostatniego dnia Kongresu.

Rekomendacje EEC: Konkurencyjna gospodarka. Inwestycje i rozwój

Już o 9.30 w ramach cyklu Rekomendacje EEC odbędzie się panel "Konkurencyjna gospodarka. Inwestycje i rozwój". Główne zagadnienia to konkurencyjna gospodarka oraz inwestycje i rozwój. Paneliści spróbują znaleźć odpowiedzi na pytania o to, jak zrealizować założenia nowej doktryny gospodarczej UE? Co ma sprawić, że europejska gospodarka będzie z powodzeniem konkurować w świecie? Gdzie znajduje się Europa w cyfrowym wyścigu technologicznym? Jak zapewnić odpowiedni poziom local content, równe warunki konkurencji, stabilne finansowanie w dziedzinach wymagających największych inwestycji prorozwojowych: infrastruktura, energetyka, technologie?

Do udziału w sesji zaproszeni zostali:

  • Rafał Benecki, dyrektor biura analiz makroekonomicznych, główny ekonomista ING Banku Śląskiego,
  • Michał Gramatyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji,
  • Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • Agnieszka Kubera, prezeska Accenture Polska,
  • Krzysztof Niemiec, wiceprezes zarządu Track Tec SA,
  • Jakub Stefaniak, sekretarz stanu, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
  • Łukasz Targoszyński, partner, Praktyka Transakcyjna w Baker McKenzie,
  • Józef Wiśniewski, założyciel, właściciel, prezes Wipasz SA.

Dyskusję poprowadzą redaktor naczelna WNP Aleksandra Helbin oraz redaktor naczelna WNP Economic Trends Dominika Sikora.

Rekomendacje EEC: Energia i transformacja. Przemysł dla bezpieczeństwa

Z kolei o 11.30 rozpoczniemy panel "Energia i transformacja. Przemysł dla bezpieczeństwa". Kluczowe pytania, z jakimi zmierzą się uczestnicy, to: Jak sprawnie zmieniać europejski sektor energii z zachowaniem bezpieczeństwa i stabilności? Co zrobić, by koszty energii dla przemysłu i gospodarki spadły do akceptowalnego poziomu umożliwiającego konkurowanie z firmami spoza UE? Jak zbudować adekwatny do zagrożeń potencjał europejskiej produkcji na rzecz obronności? Czy i jak rodzimy przemysł może skorzystać z tego trendu: inwestycje, współpraca, gwarancje? I co z produkcją podwójnego zastosowania?

Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali:

  • Wojciech Graczyk, wiceprezydent Konfederacji Lewiatan, prezes Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki, dyrektor Pionu polityki energetycznej, regulacji i obsługi prawnej w E.ON Polska,
  • Andrzej Grzyb, poseł na Sejm RP, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej,
  • Dorota Jeziorowska, dyrektor Biura Obsługi Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Ministerstwo Przemysłu,
  • Krzysztof Krystowski, dyrektor generalny Northrop Grumman Polska SA,
  • Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska,
  • Ryszard Pawlik, szef biura w Brukseli, Polski Komitet Energii Elektrycznej,
  • Jarosław Wajer, partner, lider Działu Energetyki w Polsce i regionie CESA, EY.

Panel moderować będą Aleksandra Helbin i Dominika Sikora.

Rekomendacje EEC: Deregulacja

Ostatnia sesja z cyklu Rekomendacje EEC to "Deregulacja" (25 kwietnia, godz. 13.30. Dyskusja poświęcona będzie jednemu z najgłośniejszych tematów ostatnich tygodni. Panel rozpocznie wystąpienie Adama Malinowskiego, dyrektora krajowego Corporate Connections oraz koordynatora projektu SprawdzaMY.

Do udziału w dyskusji zaproszenia przyjęli:

  • Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • Barbara Dolniak, posłanka na Sejm RP,
  • Andrzej Gantner, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców,
  • Anna Partyka-Opiela, partnerka w kancelarii Rymarz Zdort Maruta,
  • Radosław Płonka, ekspert ds. prawa gospodarczego, sekretarz Rady Dialogu Społecznego, Business Centre Club,
  • Jakub Tatak, członek zarządu ds. finansowych w Grupie LuxMed.

Panel moderować będą Aleksandra Helbin i Dominika Sikora.

Szczegółowy plan sesji trzeciego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego dostępny jest w agendzie.

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie
Google Play
Pobierz aplikację Europejskiego Kongresu Gospodarczego na swój telefon
App Store
Pobierz aplikację Europejskiego Kongresu Gospodarczego na swój telefon
App

Aplikacja mobilna EEC

Pobierz oficjalną aplikację mobilna Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Aplikacja zapewnia kompleksową obsługę uczestników kongresu oferując wygodny dostęp do wszystkich najważniejszych informacji i funkcji.