Szefowa Microsoft Polska: AI to narzędzie do realizacji celów i budowania przewagi konkurencyjnej

WNP • 2026-04-16 14:00
- Organizacje, które dziś najwięcej zyskują na wykorzystaniu technologii, takich jak sztuczna inteligencja, to te, które do transformacji podchodzą strategicznie i kompleksowo - uważa Iwona Szylar, dyrektor generalna Microsoft w Polsce.
Iwona Szylar, dyrektor generalna Microsoft w Polsce będzie gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
  • Już w dniach 22-24 kwietnia 2026 roku odbędzie się Europejski Kongres Gospodarczy. Trwa rejestracja na wydarzenie.
  • Wśród najważniejszych tematów EEC nie zabraknie m.in. innowacji, nowych technologii, sztucznej inteligencji i kwestii budowy konkurencyjności gospodarki w oparciu o najnowsze rozwiązania. 
  • Iwona Szylar, dyrektor generalna Microsoft w Polsce, w czasie EEC będzie mówić o cyfrowej gospodarce, trendach i inwestycjach oraz roli sztucznej inteligencji w zarządzaniu. 

Cyfrowa gospodarka wyznacza dziś kierunek globalnych zmian w produkcji, usługach czy administracji publicznej. W centrum transformacji znajdują się dane: ich pozyskiwanie, analiza i komercjalizacja. Technologie oparte na sztucznej inteligencji, robotyzacji i automatyzacji pozwalają organizacjom zwiększać efektywność i ograniczać koszty, jednocześnie umożliwiając tworzenie nowych modeli biznesowych.

W dłuższej perspektywie rośnie znaczenie sektorów opartych na danych, automatyzacji i usługach w chmurze. Szanse widać w rozwoju rozwiązań AI dla przemysłu, systemów cyberbezpieczeństwa (zarówno pod kątem działań ofensywnych, jak i defensywnych) oraz technologii wspierających zrównoważony rozwój. Jednocześnie pojawiają się zupełnie nowe ryzyka dla biznesów, opartych w większym stopniu na danych i infrastrukturze cyfrowej.

Cyfrowa gospodarka. Trendy i inwestycje

Jakie technologie i trendy kształtują obecnie cyfrową transformację biznesu, przemysłu, administracji? Jakie są perspektywy gospodarki cyfrowej - opartej na technologiach wykorzystujących dane, sztuczną inteligencję, robotyzację, blockchain?

Liderzy muszą dziś odpowiedzieć nie tylko na te pytania, ale też na wyzwania dynamicznie zmieniającego się rynku. O tych zagadnieniach będą dyskutowali eksperci w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego podczas panelu:

W debacie weźmie udział Iwona Szylar, dyrektor generalna Microsoft w Polsce, która podkreśla przede wszystkim znaczenie sztucznej inteligencji dla współczesnej gospodarki. 

Organizacje, które dziś najwięcej zyskują na wykorzystaniu technologii, takich jak sztuczna inteligencja, to te, które do transformacji podchodzą strategicznie i kompleksowo. Nie traktują AI jako celu samego w sobie, lecz jako narzędzie do realizacji konkretnych celów biznesowych i budowania przewagi konkurencyjnej - podkreśla Iwona Szylar. 

Kompetencje cyfrowe pracowników to podstawa

Liderzy cyfrowej transformacji muszą obecnie koncentrować się także na kluczowych obszarach: optymalizacji procesów, ekspansji na rynki zagraniczne dzięki kanałom cyfrowym, rozwoju innowacyjnych produktów bazujących na AI oraz długofalowym inwestowaniu w pracowników, którzy będą posiadali niezbędne dziś kompetencje cyfrowe.

To właśnie umiejętności cyfrowe stanowią inwestycję, która w przyszłości może przesądzić o możliwości adaptacji technologii i utrzymaniu konkurencyjności całego biznesu. 

W wielu branżach, cyfryzacja to już nie tylko "projekt do realizacji", a standard zarządzania i warunek utrzymania pozycji rynkowej.

Firmy pionierskie w Polsce pokazują, że kluczem do skalowania tej transformacji jest równoległa inwestycja w ludzi: systematyczne podnoszenie kompetencji, kultura ciągłego uczenia się i przygotowanie pracowników do pracy z AI. Fundamentem tej zmiany jest zapewnienie cyberodporności, która opiera się na współpracy, wymianie wiedzy i informacji oraz coraz większej skali wspólnych działań po stronie firm, instytucji i użytkowników technologii - komentuje Iwona Szylar, dyrektor generalna Microsoft w Polsce. 

Nadchodzi Europejski Kongres Gospodarczy

Kompetencje cyfrowe pracowników, rozwój narzędzi sztucznej inteligencji i wyzwania z tym związane również będą jednym z wielu tematów, poruszanych w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wydarzenie stanowi przestrzeń do dyskusji o najważniejszych zagadnieniach z punktu widzenia zarówno Polski, jak i Europy czy świata. Konferencja potrwa od 22 do 24 kwietnia 2026 r. i odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach. Trwa rejestracja

***

Artykuł powstał we współpracy z firmą Microsoft.

Google Play
Pobierz aplikację Europejskiego Kongresu Gospodarczego na swój telefon
App Store
Pobierz aplikację Europejskiego Kongresu Gospodarczego na swój telefon
App

Aplikacja mobilna EEC

Pobierz oficjalną aplikację mobilna Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Aplikacja zapewnia kompleksową obsługę uczestników kongresu oferując wygodny dostęp do wszystkich najważniejszych informacji i funkcji.