- W Polsce trwa dyskusja na temat zwiększenia udziału komponentu krajowego w ważnych projektach publicznych.
- W zamówieniach publicznych nadal dominują kryteria cenowe.
- Poziom wiedzy o kryteriach pozacenowych wśród zamawiających nadal jest niewystarczający - oceniła prezes Urzędu Zamówień Publicznych Agnieszka Olszewska.
Kryteria cenowe wciąż dominujące
- Poziom wiedzy o kryteriach pozacenowych wśród zamawiających nadal jest niewystarczający - widzimy to po danych ze sprawozdań za poprzedni rok. Ilość kryteriów cenowych czy policzalnych jest dominująca względem czysto jakościowych - powiedziała w rozmowie z WNP Agnieszka Olszewska, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.
Wielkie projekty publiczne czekają na polskie firmy
W Polsce trwa wzmożona dyskusja na temat zwiększania udziału polskich dostawców (local content) w dużych projektach infrastrukturalnych, których - choćby na polu transformacji energetycznej czy rozwoju infrastruktury - nie brakuje.
Prezes UZP podkreśliła, że w kwestii zaimplementowania local contentu w zamówieniach publicznych kluczem jest profesjonalne przygotowywanie procesów zakupów publicznych.
- To rzetelna analiza potrzeb i wymagań, zdolności podmiotów rynkowych, wykorzystywanie takich instrumentów jak wstępne konsultacje rynkowe (WKR), które pozwolą opracować warunki udziału w postępowaniu. To eliminowanie barier - zauważyła Olszewska.