EEC 2019

Nowe technologie w medycynie - od leków do cyfryzacji

RynekZdrowia.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wdrażanie nowych technologii w medycynie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak wraz z upływem czasu innowacyjne dziś rozwiązania będą stawały się tańsze i bardziej efektywne, niż stosowane do tej pory techniki, metody i terapie - podkreślają eksperci.

W ocenie Kornela Lukaszczyka, kierownika notyfikowanej jednostki certyfikującej wyroby medyczne TÜV NORD, polskie firmy są bardzo aktywne w obszarze nowych technologii.

- Mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że Polacy są niesamowicie innowacyjni. Ostatnie trzy lata to rekordowa ilość wniosków o certyfikację nowych wyrobów. Na pierwszym miejscu jest telemedycyna. Jesteśmy liderem w zaawansowanych technologiach z tego obszaru - mówił Kornel Lukaszczyk podczas sesji poświęconej nowym technologiom w medycynie w ramach 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 14-16 maja 2018 r.)

Jak przekonywał, ten ogromny postęp był możliwy dzięki dynamicznemu rozwojowi elektroniki; za jej przyczyną powstała ogromna ilość nowych, nieinwazyjnych metod diagnostycznych, na przykład nieinwazyjne badanie osteoporozy.

Przyrost mocy obliczeniowej komputerów oraz ich miniaturyzacja spowodowały, że urządzenia dobrze znane, jak na przykład tomograf komputerowy czy USG, zostały wyposażone w zupełnie nowe możliwości tylko dlatego, że w czasie rzeczywistym można było uruchomić odpowiednie algorytmy.

- Od 2015 roku nastąpił prawdziwy wysyp polskich firm starających się o certyfikację swoich nowoczesnych technologii i nowoczesnych wyrobów medycznych. Czasami, zwłaszcza kiedy są to zupełnie nowe rzeczy, ten proces jest niezwykle trudny, długi i kosztowny, jeśli na przykład nie możemy skorzystać z istniejących analiz i wyników i trzeba przeprowadzić na przykład badania kliniczne by udowodnić, że coś jest bezpieczne i skuteczne - podkreślał Lukaszczyk.

- Kardiologia jest jedną z tych dziedzin w których szczególnie liczy się czas, w jakim podjęta zostaje interwencja medyczna. I właśnie w tym zakresie jest ogromne pole do popisu dla nowych technologii - podkreślał dr Maciej Wybraniec z I Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.

- Już w tej chwili technologia umożliwia przesyłanie EKG pacjenta z ostrym zawałem mięśnia sercowego na odległość, aby mogli je przeanalizować specjaliści w szpitali. W zasadzie to już stało się standardem - zaznaczał specjalista. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie